Budowa budek lęgowych dla ptaków to forma terapii.
Budki wychodzą spod piły i młotka uczestników warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic. To forma rehabilitacji maksymalnie zbliżona do pracy jaką osoby pełnosprawne wykonują na co dzień i naturalna integracja.
-Zaczęliśmy to robić żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną w naszym ośrodku robiły rzeczy użyteczne, które da się sprzedać - mówi Monika Pinkowska ze stowarzyszenia SPES.
W zależności od stopnia niepełnosprawności, każdy z uczestników warsztatu dostaje inne zadanie.
- Uczestniczą w całym procesie tworzenia budek lęgowych, od odbioru desek po składanie budek i dostarczanie do klienta. To daje im dużo dumy, satysfakcji i buduje ich pewność siebie - wylicza Pinkowska.
A to idealny sposób żeby pokazać światu, że osoby niepełnosprawne intelektualnie wcale nie są gorsze.
- Wielu jest zaskoczonych, że osoba z zespołem Downa np. dostarcza mu budkę albo podczas warsztatów jest instruktorem i tłumaczy jak taką budkę lęgową złożyć. Uczymy w ten sposób ludzi takiej otwartości na osoby z niepełnosprawnością i zmieniamy myślę ich mentalność - dodaje.
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej katowickiego stowarzyszenia SPES byli instruktorami podczas akcji "Ptaszkowe Love" w jednym z centrów handlowych.
Przez kilka tygodni uczestnicy warsztatu przygotowywali 320 zestawów budek do samodzielnego montażu dla mieszkańców Katowic. Walentynkowa akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością. Dzięki temu setki ptaków dostało bezpieczne miejsce do założenia gniazda i złożenia jaj, a katowiczanie przekonali się, że niepełnosprawność wcale nie musi być w życiu przeszkodą i nie warto kogoś skreślać czy odtrącać tylko dlatego, że wygląda lub zachowuje się nieco inaczej.
- Uczestnicy warsztatu jako instruktorzy pracowali z klientami ręka w rękę. Podpowiadali jak przytrzymać deskę ściskiem do stołów, jak prawidłowo trzymać wkrętarkę - mówi Pinkowska.
Budki lęgowe od katowickiego stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES możecie zamówić mailowo: wtz@spes.org.pl lub telefonicznie pod numerem: 32 252 74 46. Pieniądze ze sprzedaży ptasich domków trafią na cele charytatywne.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"