Policjanci w Katowicach w ostatnich dniach prowadzą wzmożone kontrole w komunikacji miejskiej i sprawdzają czy pasażerowie zakrywają usta i nos w tramwajach i autobusach. Przypominają, że to wciąż jest obowiązkowe.
- Liczba zachorowań na COVID-19 niestety znowu rośnie. Katowiccy policjanci przypominali mieszkańców naszego miasta, jak i podróżnym odwiedzającym stolicę Śląska o obowiązku zakrywania ust i nosa m.in. w środkach komunikacji miejskiej. W trakcie rozmów większość mieszkańców Katowic i podróżnych przyznała, że jest to higieniczne i dzięki temu czują się bezpieczniej. Jedna z osób opowiedziała nawet o tym, że sama ma obniżoną odporność i dlatego, jest bardzo wdzięczna każdej osobie noszącej maseczkę - czytamy w komunikacie katowickiej policji.
Z naszych obserwacji wynika jednak, że coraz więcej osób decyduje się nie zakładać już maseczki w pomieszczeniach zamkniętych czy miejskiej komunikacji. Teoretycznie wciąż jest to obowiązkowe. W praktyce policjanci coraz rzadziej nakładają mandaty za brak maseczki, bowiem Ci którzy takich mandatów nie przyjmują wygrywają rozprawy mandatowe w sądach. Pozostaje więc jedynie zwracanie uwagi, bez większych konsekwencji.
Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami epidemicznymi w Polsce usta i nos wciąż trzeba zakrywać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?
Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.