Nocna prohibicja w Katowicach. Na celowniku kolejna dzielnica
We wtorek (26 października) prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał rozporządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Zawodzia na temat wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy. Otwarte spotkanie z przedstawicielami policji i straży miejskiej zaplanowano na 21 listopada o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury "Bogucice-Zawodzie" przy ul. Marcinkowskiego 13a.
Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos w trakcie zebrania, a także drogą online za pośrednictwem strony katowice.eu/konsultacje. Formularze ankietowe zostaną udostępnione od 16 do 30 listopada. Miasto ogłosi wyniki konsultacji do końca grudnia.
Zawodzie ma być 6 dzielnicą objętą zakazem sprzedaży alkoholu w Katowicach
Jeśli mieszkańcy Zawodzia zagłosują na tak, będzie to szósta dzielnica Katowic, gdzie panuje nocna prohibicja. Ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu wprowadzono już w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. Idea przyjęła się także w Szopienicach-Burowcu, Załężu, Dąbrówce Małej i Bogucicach. Tymczasem mieszkańcom Giszowca pomysł regulacji nie przypadł do gustu i zagłosowali przeciwko zmianom.
Celem nocnej prohibicji jest ograniczenie spożycia alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dlatego zakaz sprzedaży dotyczy sklepów czy stacji benzynowych, ale nie obowiązuje w restauracjach i pubach. Nocna prohibicja trwa od godz. 22 do 6.
Nocna prohibicja w Katowicach - spada liczba interwencji służb
Gminy mogą zadecydować o wprowadzeniu regulacji dzięki zapisom ustawy o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przepisy muszą jednak obejmować całą dzielnicę, nie mogą dotyczyć pojedynczych ulic czy obszarów.
Jak twierdzi miasto, wprowadzone przepisy odnoszą rezultaty, co zdają się potwierdzać statystyki służb porządkowych. W 2017 roku straż miejska interwieniowała 2043 razy w związku z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. W 2021 roku interwencji było zaledwie 570. Podobnie policja, która już w 2019 roku odnotowała spadek liczby udzielanych pouczeń o 54 procent.
Tekst: Agata Olejarczyk