Kardynał Kazimierz Nycz - kim jest?
Kardynał Kazimierz Nycz jest jedną z najważniejszych postaci polskiego kościoła katolickiego. Urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi w powiecie bielskim jako najstarszy z trojga dzieci Franciszka i Walerii Nyczów.
Po ukończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, w 1967 roku wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie rozpoczął przygotowania do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1973 roku w Kaniowie z rąk biskupa Juliana Groblickiego. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Elżbiety w Jaworznie-Szczakowej, a następnie w parafii pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach.
W 1976 roku ks. Nycz uzyskał licencjat z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, a rok później został skierowany na studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie podjął badania nad katechezą. W 1981 roku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Realizacja odnowy katechetycznej Soboru Watykańskiego II w archidiecezji krakowskiej”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. M. Majewskiego.
Po powrocie do Krakowa ks. Nycz rozpoczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej, jednocześnie pomagając w duszpasterstwie w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Przez sześć lat wykładał również katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1987 roku został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego.
Zaledwie rok po objęciu funkcji w seminarium, 16 kwietnia 1988 roku, ks. Kazimierz Nycz został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym metropolity krakowskiego i biskupem tytularnym Villa Regis. W chwili nominacji miał zaledwie 38 lat, co czyniło go jednym z najmłodszych biskupów w Polsce. Konsekracja biskupia odbyła się 4 czerwca 1988 roku na Wawelu, a przewodniczył jej kardynał Franciszek Macharski.
W latach 1988-2004 bp Nycz pełnił urząd wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej, będąc bliskim współpracownikiem kardynała Macharskiego. W tym czasie dał się poznać jako sprawny organizator, koordynując trzy ostatnie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.
9 czerwca 2004 roku Jan Paweł II powierzył bp. Kazimierzowi Nyczowi nową misję, mianując go biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ingres do katedry w Koszalinie odbył się 7 sierpnia 2004 roku.
Przez kilkanaście lat był arcybiskupem metropolitą warszawskim
Posługa w Koszalinie trwała jednak stosunkowo krótko. 3 marca 2007 roku papież Benedykt XVI mianował biskupa Kazimierza Nycza arcybiskupem metropolitą warszawskim. Ogłoszenie nominacji nastąpiło 25 marca 2007 roku, a formalne objęcie rządów w archidiecezji warszawskiej i ingres do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyły się w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia 2007 roku. W tym samym roku został mianowany ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego w Polsce, którzy nie posiadali własnego biskupa,
Kulminacją jego dotychczasowej posługi było otrzymanie biretu kardynalskiego z rąk papieża Benedykta XVI 20 listopada 2010 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie. Nominacje kardynalskie Benedykt XVI ogłosił na zakończenie audiencji generalnej w środę, 20 października 2010 roku. Dwa dni przed beatyfikacją Jana Pawła II kard. Kazimierz Nycz objął w Rzymie swój kościół tytularny – bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti, położoną niedaleko Koloseum.
W 2024 roku kardynał Nycz ustąpił z pełnienia funkcji metropolity warszawskiego z uwagi na zaawansowany wiek.
Od 2010 roku jest aktywnym członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa. W 2014 roku dołączył również do Papieskiej Rady Kultury. Od wielu lat aktywnie działa też w Konferencji Episkopatu Polski. Od grudnia 2004 roku jest członkiem Rady Stałej KEP (obecnie z urzędu) oraz członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Ponadto, jest członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, przewodniczy również Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera edukację młodych ludzi z niezamożnych rodzin.
W 2013 roku uczestniczył w konklawe, na którym papieżem został wybrany Franciszek.
Polecany artykuł:
Polacy wśród kardynałów biorących udział w konklawe
Poza Kazimierzem Nyczem w konklawe udział bierze jeszcze trzech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś. Były sekretarz Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, został wykluczony ze względu na wiek. Prawo wyboru papieża mają tylko kardynałowie przed ukończeniem 80 roku życia.
