Kardynał ze Śląska bierze udział w konklawe. Kim jest duchowny Kazimierz Nycz?

i

Autor: Mateusz Grochocki/East News

Wiadomości

Kardynał z województwa śląskiego bierze udział w konklawe. Kim jest duchowny Kazimierz Nycz?

2025-05-08 13:36

W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek. W środę 7 maja rozpoczęło się konklawe, podczas którego rekordowa liczba 133 kardynałów z całego świata wybierze jego następcę. Wśród elektorów znajdują się czterej Polacy, a w tym jeden pochodzący z województwa śląskiego.

Kardynał Kazimierz Nycz - kim jest?

Kardynał Kazimierz Nycz jest jedną z najważniejszych postaci polskiego kościoła katolickiego. Urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi w powiecie bielskim jako najstarszy z trojga dzieci Franciszka i Walerii Nyczów.

Po ukończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, w 1967 roku wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie rozpoczął przygotowania do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1973 roku w Kaniowie z rąk biskupa Juliana Groblickiego. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Elżbiety w Jaworznie-Szczakowej, a następnie w parafii pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach.

W 1976 roku ks. Nycz uzyskał licencjat z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, a rok później został skierowany na studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie podjął badania nad katechezą. W 1981 roku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Realizacja odnowy katechetycznej Soboru Watykańskiego II w archidiecezji krakowskiej”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. M. Majewskiego.

Po powrocie do Krakowa ks. Nycz rozpoczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej, jednocześnie pomagając w duszpasterstwie w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Przez sześć lat wykładał również katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1987 roku został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego.

Zaledwie rok po objęciu funkcji w seminarium, 16 kwietnia 1988 roku, ks. Kazimierz Nycz został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym metropolity krakowskiego i biskupem tytularnym Villa Regis. W chwili nominacji miał zaledwie 38 lat, co czyniło go jednym z najmłodszych biskupów w Polsce. Konsekracja biskupia odbyła się 4 czerwca 1988 roku na Wawelu, a przewodniczył jej kardynał Franciszek Macharski.

W latach 1988-2004 bp Nycz pełnił urząd wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej, będąc bliskim współpracownikiem kardynała Macharskiego. W tym czasie dał się poznać jako sprawny organizator, koordynując trzy ostatnie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

9 czerwca 2004 roku Jan Paweł II powierzył bp. Kazimierzowi Nyczowi nową misję, mianując go biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ingres do katedry w Koszalinie odbył się 7 sierpnia 2004 roku.

Przez kilkanaście lat był arcybiskupem metropolitą warszawskim

Posługa w Koszalinie trwała jednak stosunkowo krótko. 3 marca 2007 roku papież Benedykt XVI mianował biskupa Kazimierza Nycza arcybiskupem metropolitą warszawskim. Ogłoszenie nominacji nastąpiło 25 marca 2007 roku, a formalne objęcie rządów w archidiecezji warszawskiej i ingres do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyły się w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia 2007 roku. W tym samym roku został mianowany ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego w Polsce, którzy nie posiadali własnego biskupa,

Kulminacją jego dotychczasowej posługi było otrzymanie biretu kardynalskiego z rąk papieża Benedykta XVI 20 listopada 2010 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie. Nominacje kardynalskie Benedykt XVI ogłosił na zakończenie audiencji generalnej w środę, 20 października 2010 roku. Dwa dni przed beatyfikacją Jana Pawła II kard. Kazimierz Nycz objął w Rzymie swój kościół tytularny – bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti, położoną niedaleko Koloseum.

W 2024 roku kardynał Nycz ustąpił z pełnienia funkcji metropolity warszawskiego z uwagi na zaawansowany wiek.

Od 2010 roku jest aktywnym członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa. W 2014 roku dołączył również do Papieskiej Rady Kultury. Od wielu lat aktywnie działa też w Konferencji Episkopatu Polski. Od grudnia 2004 roku jest członkiem Rady Stałej KEP (obecnie z urzędu) oraz członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Ponadto, jest członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, przewodniczy również Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera edukację młodych ludzi z niezamożnych rodzin.

W 2013 roku uczestniczył w konklawe, na którym papieżem został wybrany Franciszek.

Polacy wśród kardynałów biorących udział w konklawe

Poza Kazimierzem Nyczem w konklawe udział bierze jeszcze trzech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś. Były sekretarz Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, został wykluczony ze względu na wiek. Prawo wyboru papieża mają tylko kardynałowie przed ukończeniem 80 roku życia.

Śląsk Radio ESKA Google News
Quiz: historia papieży. Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 12
Który papież zrzekł się urzędu w 2013 roku?