Pomysłodawcami muralu byli kibice GKS-u, zrzeszeni w stowarzyszeniu SK 1964, którzy od razu zyskali wsparcie radnego Krzysztofa Pieczyńskiego, wieloletniego kibica klubu. - Zdecydowanie przyklasnąłem inicjatywie Stowarzyszenia, którą od razu przedstawiłem prezydentowi Marcinowi Krupie. Z jego pełną aprobatą mogłem już działać formalnie, począwszy od stosownej interpelacji, aż po cały proces organizacyjny. Wszystkie kroki podejmowaliśmy wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia. Dziś nie ukrywam satysfakcji z efektu końcowego, gdyż dla mnie Jan Furtok był nie tylko moim sportowym idolem, ale uważam, że zdecydowanie najlepszym piłkarzem w historii GKS-u. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, z czego jestem bardzo dumny – mówi Krzysztof Pieczyński.
Również Prezydent Marcin Krupa nie ma wątpliwości, że Janowi Furtokowi należała się taka forma uhonorowania. - Przez ponad dekadę budował polską markę u naszych zachodnich sąsiadów, był też wspaniałym ambasadorem Katowic, zawsze z dumą podkreślającym swoje pochodzenie. Trochę czasu trwało dobranie odpowiedniej lokalizacji dla muralu z jego wizerunkiem, ale udało się znaleźć godne miejsce. Co prawda Jasiu pochodzi z Kostuchny, ale jako wybitny katowiczanin w pełni zasłużył na uhonorowanie w samym Śródmieściu – podkreśla prezydent Katowic.
Jan Furtok nie ukrywał wzruszenia podczas odsłonięcia muralu. - W imieniu całej mojej rodziny jestem wdzięczny za ten piękny gest. Bardzo dziękuję kibicom, którzy zawsze mnie wspierali, pomagając osiągać najwyższe cele w mojej karierze zawodniczej - wyznał Jan Furtok.
Jan Furtok urodził się 9 marca 1962 roku w Katowicach-Kostuchnie. Piłkarską karierę rozpoczął w MK Górnik Katowice, a już w 1977 roku trafił do GKS-u Katowice. W latach 1979-1988 oraz 1995-1998 w barwach GieKSy rozegrał 209 ligowych meczów, w których zdobył 88 bramek, co jest rekordem klubu. W niemieckiej Bundeslidze był najlepszym polskim strzelcem przed erą Roberta Lewandowskiego. W latach 1988–1995 w barwach HSV Hamburg i Eintrachtu Frankfurt rozegrał 188 meczów, zdobywając 60 goli. W 1991 rok został wicekrólem strzelców Bundesligi, a także wybrany najlepszym obcokrajowcem rozgrywek. W Reprezentacji Polski zagrał w 36 meczach, zdobywając 10 bramek, będąc m.in. uczestnikiem Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem grup młodzieżowych w GKS-ie, a także - jak do tej pory - ostatnim trenerem I drużyny GKS-u w Ekstraklasie (w 2005 roku).
W 1986 roku Jan Furtok w barwach GKS Katowice zdobył Puchar Polski. Numer 9, z którym przez całą karierę grał w Gieksie został przez klub zastrzeżony i na zawsze przypisany do jego nazwiska. Do 2009 związany był z GKS jako prezes klubu, 5 stycznia 2010 został dyrektorem sportowym kadry narodowej. W 2017 otrzymał specjalną nagrodę klubową „Super Buka” – nagrodę specjalną GKS-u Katowice. Do dzisiaj mieszka w Kostuchnie, południowej dzielnicy Katowic.