Paprocany zmienią się nie do poznania

i

Autor: UM Tychy, Tomasz Stankiewicz

Jak zmienią się Paprocany w Tychach? Porównaliśmy wizualizacje z tym, co jest dzisiaj

Tereny wokół Jeziora Paprocańskiego w Tychach od lat przechodzą proces rewitalizacji i odświeżenia. To dopiero początek tworzenia istnej riwiery pośrodku śląskiej aglomeracji. Zobacz na zdjęciach, co nowego powstanie i jak dzisiaj, to wygląda.

Jedna rzecz pozostaje w tyskich Paprocanach niezmienna – jakość wody. Jednak teren wokół od lat ulega upiększeniu i zyskuje charakter miastowej riwiery. Powstałe wokół Jeziora Paprocańskiego inwestycje zachęcają mieszkańców okolic do odwiedzania tego miejsca.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości, to się nie zmieni. Miasto Tychy zapowiedziało nowe inwestycje wokół Jeziora. Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak teren wygląda dzisiaj i jak ma wyglądać już za niedługo.

Co nowego powstanie wokół Jeziora Paprocańskiego?

Na początku 2023 r. Urząd Miasta Tychy poinformował, że na „dzikiej plaży” przy zbiorniku powstanie nowy, całoroczny obiekt gastronomiczny. Projekt zakłada też budowę toalet publicznych, strefy wypoczynku oraz miejsc postojowych dla rowerów.

Tyski magistrat podpisał umowę na dzierżawę na działki znajdującej się na „dzikiej plaży” na Paprocanach. Zgodnie z umową w miejscu, gdzie latem znajdował się punkt gastronomiczny,  powstanie całoroczny obiekt, który swoją koncepcją ma nawiązywać do znajdujących się po drugiej stronie jeziora obiektów m.in. przystani kajakowej. 

- To będzie obiekt wpisujący się w otoczenie. Zależy nam na zachowaniu charakteru miejsca, ale będą też w nim toalety, których na „dzikiej plaży” brakowało. Planujemy także rozszerzyć ofertę gastronomiczną oraz organizować cykliczne wydarzenia – mówi przedsiębiorca, Rober Jarkulisz.  

Z kolei na początku listopada 2022 r. Tychy rozstrzygnęły przetarg na remont i przebudowę jednego z obiektów na terenie O. W. Paprocany przy ul. Parkowej 17. W tym roku tutaj również ma powstać obiekt gastronomiczny.

Budynek zaprojektowano jako całość więc budynek od strony północnej zostanie połączony z budynkiem po stronie południowej. Większość elewacji zachodniej - od strony jeziora, zostanie przeszklona, zaprojektowano fasadę szklaną na pełną wysokość, by odbijała się w niej zieleń i jezioro. Pozostała część elewacji zostanie wykończona płytą włókno-cementową ryflowaną w kolorze beżowym – mówi Katarzyna Szymkowska – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.