Pogoda w maju się zmieni - ostrzega IMGW

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami i śniegiem. Nadchodzą majowe przymrozki

2025-05-04 10:47

Piękna pogoda w maju szybko się zmienia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla kilku województw ostrzegające przed burzami z gradem i deszczem. Wkrótce pogoda ma się jeszcze bardziej zmienić. Synoptycy mówią o przymrozkach i opadach śniegu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Na niedzielę, 4 maja, wydano alerty I stopnia dla części województw podkarpackiego i małopolskiego.

Gdzie obowiązują alerty burzowe? Sprawdź listę powiatów

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami obowiązują w następujących powiatach:

  • Województwo podkarpackie: lubaczowski, jarosławski, przeworski, leżajski, łańcucki, rzeszowski, przemyski, bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, jasielski, strzyżowski, brzozowski, Krosno, Rzeszów i Przemyśl.
  • Województwo małopolskie: gorlicki i tatrzański.

Prognoza pogody: Burze, silny wiatr i lokalnie grad

Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 80%. Alerty będą obowiązywać od godz. 11:00 do godz. 19:00, a w powiecie tatrzańskim od godz. 10:00.

Potężna burza na Podkarpaciu

IMGW apeluje o ostrożność. Jak się zachować podczas burzy?

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Pogoda długoterminowa na kolejne dni: Przymrozki i śnieg 

Według prognoz, w nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami, głównie na północnym wschodzie i krańcach południowych, możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 1°C lokalnie na Pomorzu i w rejonach podgórskich Sudetów, około 5°C w centrum, do 9°C na krańcach południowo-wschodnich.

Miejscami na północny oraz w rejonach podgórskich Sudetów przygruntowe przymrozki do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, na północy kraju okresami porywisty, początkowo z kierunków zachodnich, później skręcający na kierunki północne.

W poniedziałek na południu kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Miejscami na północy oraz na krańcach południowych przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 11°C do 15°C, chłodniej na wybrzeżu i miejscami w rejonach podgórskich od 7°C do 10°C.

Na krańcach południowo-wschodnich słabe opady deszczu; wysoko w Tatrach deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od -1°C do 3°C, cieplej miejscami na wybrzeżu, około 5°C; najcieplej na południowym wschodzie, od 5°C do 8°C. Na północy, zachodzie i miejscami w centrum przygruntowe przymrozki do około -3°C.

Śląsk Radio ESKA Google News

Kiedy są zimni ogrodnicy?

Wygląda na to, że tegoroczni "zimni ogrodnicy" przyjdą do Polski kilka dni wcześniej. "Zimni ogrodnicy" to potoczna nazwa kilku dni w maju, które w polskiej tradycji ludowej kojarzą się z nagłym ochłodzeniem pogody. Terminem tym określa się trzy dni przypadające na 12–14 maja, a bezpośrednio po nich — 15 maja — obchodzone jest wspomnienie św. Zofii, znanej jako „Zimna Zośka”.

Kto to są „zimni ogrodnicy”?

To trzej święci, których wspomnienia przypadają kolejno:

  • 12 maja – św. Pankracy,
  • 13 maja – św. Serwacy,
  • 14 maja – św. Bonifacy,
  • 15 maja – św. Zofia („Zimna Zośka”).

W tradycji rolniczej i ogrodniczej uważano, że właśnie w tych dniach mogą wystąpić przymrozki nawet po wcześniejszych ciepłych okresach. To zjawisko ma rzeczywiste podstawy meteorologiczne — statystycznie w połowie maja może dojść do ochłodzenia z nocnymi spadkami temperatur, co jest związane z przejściowym napływem chłodnych mas powietrza z północy lub wschodu.

Czy wiesz, co jedzą na Śląsku? Rozwiąż QUIZ w języku śląskim
Pytanie 1 z 10
Pitling nie każdemu smakuje. Po polsku to: