Herbaciarnia w parku w Pszczynie będzie miała nowy dach. Neoklasycystyczny budynek odzyska historyczny wygląd

i

Autor: Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

WIADOMOŚCI

Herbaciarnia w parku w Pszczynie będzie miała nowy dach. Neoklasycystyczny budynek odzyska historyczny wygląd

Rozpoczęła się wymiana pokrycia dachowego na budynku herbaciarni na wyspie w parku. Gont bitumiczny zostanie zastąpiony blachą cynkowo-tytanową. Taka sama pokrywa m.in. część dachu nad Salą Lustrzaną pszczyńskiego zamku oraz dach Stajni Książęcych.

Ta maleńka herbaciarnia na wyspie w pszczyńskim parku to punkt obowiązkowy podczas spacerowania. Niezwykle urokliwe miejsce, w którym zdecydowanie czuć klimat, zyska nowy wygląd. 

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która od kwietnia 2019 roku zarządza wyspą z herbaciarnią, podjęła szereg działań mających na celu przywrócenie zabytkowi historycznego wyglądu. W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków opracowała dwuetapowy program prac konserwatorskich i restauratorskich. W pierwszej kolejności, w związku z otwarciem kawiarni w pawilonie, przeprowadzono prace restauratorskie i adaptacyjne.

Wykonano również roboty związane z aranżacją i rozmieszczeniem na wyspie elementów małej architektury. Przeprowadzono pielęgnację drzewostanu i uruchomiono przystań z łodziami.

W drugim etapie czas na dach

Najważniejszą częścią drugiego etapu prac jest wykonanie nowego poszycia dachowego, nawiązującego do historycznego pokrycia z XIX wieku oraz rekonstrukcja pierwotnego zwieńczenia dachu - sterczyny w formie owocu granatu. Dzisiaj takiego zakończenia brak.

Mimo przeróżnych prac do czasów współczesnych zachował się kopulasty kształt dachu, przypominający spłaszczone hełmy wież kościelnych. Obecnie najbardziej odpowiednim materiałem do wykonania nowego krycia dachu jest blacha cynkowo-tytanowa w postaci spływających pasów. Pod względem estetycznym jest najbliższa dawnemu wyglądowi.

Tak przywrócony dach zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym oraz historycznym wpisuje się w ideę Pomnika Historii, który obejmuje również wyspę i pawilon herbaciarni.

Wykonawcą robót jest firma „Maliborski” Ciesielstwo-Handel Drewnem, która m.in. przeprowadziła remont wieży głównej i wieżyczek narożnych w kościele ewangelickim w Pszczynie. Zakończenie prac zaplanowano do połowy listopada. Koszt 153 178,05 zł brutto.

Wyjątkowe miejsce na mapie parku

Pawilon herbaciarni w stylu neoklasycystycznym wybudowano na rzucie owalu w trzeciej ćwierci XIX wieku. Powstał w następstwie zainteresowania książąt pszczyńskich kulturą Orientu. Łączy w sobie cechy romantycznej świątyni dumania z pawilonami wznoszonymi w stylu nawiązującym do kultury chińskiej, gdzie przy wyrafinowanym ceremoniale picia herbaty, nawiązywano kontakt z otaczającą przyrodą.