Hatifnaty znalezione w polskich lasach. Bohaterowie Muminków jak żywi

2022-09-22 9:05

Polskie Lasy pokazały na swoim Facebooku niezwykłe znalezisko. Potwierdzone - w polskim lesie przyłapano Hatifnaty! - ogłosili pokazując zdjęcie zrobione w jednym z polskich lasów.

Hatifnaty spotkasz w polskich lasach

Hatifnatowie to bohaterowie słynnej bajki "Muminki", która została wykreowana przez Tove Jansson. Hatifnaty wyrastają z nasion. Są białe, podłużne i niewielkich rozmiarów, a zamiast dłoni mają wypustki. W bajcie opowiadającej o przygodach Muminków pojawiają się częściej, niż przerażająca Buka. 

Hatifnaty - jak się okazuje, można spotkać w rzeczywistości, co udowodniły Lasy Państwowe. Na ich profilu na Facebooku pojawiły się zdjęcia, które  być może posłużyły jako pierwowzór postaci Hatifnatów dla Tove Jonsson. 

Potwierdzone - w polskim lesie przyłapano Hatifnaty! - obwieścili na Facebooku. 

Kołysząc się w rytm im tylko znanej melodii, dokładnie jak opisała to Tove Jansson, usiłują przy pomocy kawałka kory złapać nieco życiodajnej, burzowej energii elektrycznej.

Hatifnaty z Muminków? Nie, to grzyb pospolity

Zaraz potem wyjaśniono, że w czasie spacerów po lecie można się natknąć na obrazki rodem z baśni, mitów i legend. - Czasem trzeba się tylko schylić, wytężyć wzrok i nieco popuścić wodze fantazji - podpowiadają leśnicy.

W roli hatifnatów w polskich lasach występuje tak naprawdę grzyb Próchnilec gałęzisty. To pospolity grzyb występujący praktycznie na każdym kontynencie świata. Może wyrosnąć na wysokość do 8 centymetrów. Jego gałęzie rozrastając się przypominają drzewo, ale bez liści. Najczęściej spotkamy je na drzewach liściastych. 

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity