Burza nad miastem

i

Autor: Pete Walls/pixabay

Ostrzeżenie

Gwałtowne burze z gradem przechodzą przez Polskę. Nowe ostrzeżenie IMGW

2024-05-19 10:12

W niedzielę należy spodziewać się gwałtownych burz. AKTUALIZACJA Już występują silne opady deszczu i pojawi się porywisty wiatr, lokalnie możliwy jest również grad wielkości do 3 cm. Mogą się pojawić trąby powietrzne. IMGW wydał ostrzeżenia dla województw w zachodniej, środkowej i południowej części Polski.

Gwałtowne zmiany w pogodzie nastąpią w niedzielę już od godzin południowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem do 3 cm, czyli wielkości jaja przepiórczego. Miejscami wystąpią silne opady deszczu i pojawi się porywisty wiatr.

Gdzie jest burza w Polsce?

Ostrzeżenie meteo zostało wydane dla 15 województw. W zależności od regionu i województwa, ostrzeżenie zacznie obowiązywać w niedzielę od godz. 10, 13 lub 15, a wszędzie potrwa do godz. 23.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia nie będą obowiązywać wyłącznie w województwie podlaskim i miejscami w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz lubelskim.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • silne opady deszczu o wysokości do ok. 30-40 mm w ciągu 1h,
  • opady gradu o średnicy do 1,5-2 cm, w kilku przypadkach do 3 cm,
  • porywy wiatru do ok. 55-70 km/h,
  • nie wyklucza się 2-3 trąb powietrznych nie związanych z mezocyklonami

Zobacz skutki burzy na Śląsku

Łowcy burz ostrzegają przed zmianami pogody

W niedzielę już w godzinach przedpołudniowych w większej części kraju, poza północnym wschodem, mogą rozwinąć się słabo zorganizowane i wolno przemieszczające się komórki burzowe i opadowe. Później, między godziną 13 a 16 CEST, przewidywany jest intensywny rozwój pojedynczych komórek, które miejscami będą łączyć się w słabo zorganizowane klastry komórek. Poszczególne ośrodki burzowe będą na ogół trwać nie dłużej niż godzinę, a ich wolne przemieszczanie się sprawi, że strefa najsilniejszych zjawisk w danym układzie będzie obejmować stosunkowo mały obszar.

Najwięcej zjawisk prognozowanych jest miedzy godziną 15 a 18 CEST w pasie od woj. małopolskiego i śląskiego po woj. kujawsko-pomorskie, gdzie będą występować dość liczne komórki i klastry burzowe.

Pod wieczór burze zaczną stopniowo słabnąć, a w nocy z niedzieli na poniedziałek zanikać. Pojedyncze systemy burzowe mogą być jeszcze aktywne po północy - informują Łowcy burz w swoim serwisie informacyjnym.

Jaka pogoda krótkoterminowa dla Polski w najbliższych dniach 

W poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. "W przeważającej części kraju pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, w których sumy opadów wyniosą do 35 mm, lokalnie nawet do 40 mm" - powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.

Temperatura maksymalna nad samym morzem sięgnie ok. 18/19 st. C, ale na przeważającym obszarze kraju będą to temperatury od 22 st. C na północy kraju do 25 st. C na południu.

Wiatr będzie słaby, z kierunków zmiennych, w trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie na północy będzie umiarkowane, okresami duże, natomiast na południu - małe i umiarkowane.

Synoptyk zaznaczył, że zwłaszcza na wschodzie i północy Polski pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, w których suma opadów wyniesie do 15 mm.

Temperatury minimalne w rejonach podgórskich wyniosą od 7 do 9 st. C, na pozostałym obszarze kraju od 10 do 13 st. C.

Wiatr będzie słaby, na południu kraju zmienny, południowo-wschodni i wschodni - jedynie nad samym morzem północno-wschodni i tam wiatr będzie nieco silniejszy. W trakcie burz na północy kraju możliwe porywy do ok. 60 km/h.

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku

Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?