Pogoda

Groźne burze nad Polską. Wichura i potężne gradobicie w Raciborzu

2024-06-19 19:29

Gwałtowne burze suną przez Polskę. Przez Racibórz w województwie śląskim przeszło potężne gradobicie. Był także bardzo silny wiatr, który wyrządził poważne szkody. W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia i filmy. Mieszkańcy informują o przerwach w dostawie prądu.

Superkomórka burzowa na Śląsku. Gradobicie i porywisty wiatr

Około godz. 18:00 nad Raciborzem w województwie śląskim przeszła bardzo groźna burza. Sieć Obserwatorów Burz donosi, że była to superkomórka burzowa, która przyniosła opady dużego gradu.

- Duże gradziny spadły między innymi w Raciborzu i okolicach. Są także szkody wiatrowe - powalone i połamane drzewa – informuje organizacja, która zajmuje się informowaniem o groźnych zjawiskach pogodowych.

Burze, które rozpoczęły się ok. godz. 18:00 na Śląsku trwały kilkanaście minut, ale zdążyły wyrządzić szkody. Oprócz obfitych opadów deszczu wiał bardzo silny wiatr, który powalał drzewa. Do tego mieszkańcy donoszą o silnym gradobiciu – gradowe kulki miały wielkość piłek pingpongowych. Niestety, w wielu miejscach doszło do zalania dróg i podtopień piwnic. Zalania odnotowano m.in. w miejscowościach w powiecie Głubczyckim, są też przerwy w dostawach prądu.

To jednak nie koniec burz. Kolejne spodziewane są w późniejszych godzinach.

- Nadal zagrożeniem pozostają silne i bardzo silne porywy wiatru, nawalne opady i zagrożenie opadami dużego gradu – ostrzega Sieć Obserwatorów Burz.

Jak poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski, w środę w całym kraju tylko do godz. 19:00 strażacy odebrali 940 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic.

Groźne burze nad Polską. Wichura i potężne gradobicie w Raciborzu

Quiz. Czy rozpoznasz kraj po zabytku? Do zgarnięcia 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Ten amfiteatr mógł dawniej pomieścić do 73 tysięcy widzów. Obiekt ze zdjęcia to oczywiście:
Quiz. Czy rozpoznasz kraj po zabytku? Do zgarnięcia 10 punktów