Gwałtowne ocieplenie na początku marca to już standard. Nad Polskę napływa gorące powietrze zwrotnikowe. To dlatego w środę na Śląsku zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. W Cieszynie o godz. 14.00 termometry wskazały aż 18,6 st. C. W kolejnych dniach ma być jeszcze cieplej. Powietrze zwrotnikowe przyniesie do nas bonus w postaci pyłu saharyjskiego.
Polecany artykuł:
Czym jest pył saharyjski?
Pył saharyjski to mieszanka mikroskopijnych cząstek mineralnych znajdujących się na powierzchni piasku pustynnego. Przedostaje się do Europy z powodu burz na Saharze, które są tak silne, że piasek unosi się wysoko do nieba i wraz z gorącymi prądami powietrza przelatuje nad Europę. Opada wtedy na ulice, dachy domów, ale najbardziej widoczny jest na karoseriach i szybach samochodów, tworząc brudny żółty nalot.
Czy pył saharyjski jest szkodliwy dla zdrowia?
Pył w dużym stężeniu może być drażniący dla osób z astmą lub alergiami. W przypadku występowania pyłu w dużym stężeniu warto założyć maskę ochronną. Najnowsze modele Barcelona Dust Regional Center pokazują, że komórka pyłu znad Sahary już przesuwa się nad Polskę i najbardziej odczuwalna będzie w piątek, 7 marca.
Efekty opadania pyłu saharyjskiego
Zobacz zdjęcia
Pył może pojawić się na niebie w południowo-zachodniej Polsce. Ktoś na Dolnym Śląsku lub Opolszczyźnie może dostrzec w sobotę po południu lekko żółtawe niebo - mówi w Polskim Radiu rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Jaki wpływ na zdrowie ma pył saharyjski?
Pył saharyjski, czyli drobne cząsteczki unoszące się w atmosferze i transportowane na duże odległości, może mieć poważne skutki zdrowotne. Oto szczegółowe skutki oraz wyniki badań z konkretnych lat, które je potwierdzają:
1. Wpływ na układ oddechowyPył saharyjski zawiera drobne cząstki pyłu PM10 i PM2.5, które mogą przenikać do dróg oddechowych i płuc. Badania wskazują, że zwiększone stężenia tych cząstek prowadzą do:
- Zaostrzenia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) (Middleton, 2017).
- Wzrostu hospitalizacji z powodu niewydolności oddechowej (Querol et al., 2009).
Podrażnienia błon śluzowych i kaszlu.2. Wpływ na układ sercowo-naczyniowyEkspozycja na pył saharyjski wiąże się z:
- Wzrostem ryzyka zawałów serca i udarów (Karanasiou et al., 2012).
- Zwiększoną śmiertelnością związaną z chorobami układu krążenia, zwłaszcza u osób starszych i z chorobami współistniejącymi (Pérez et al., 2008).
3. Reakcje alergiczne i problemy skórneCząsteczki pyłu mogą zawierać alergeny, zarodniki grzybów i bakterie, co prowadzi do:
- Nasilenia objawów alergii sezonowych (Goudie, 2014).
- Podrażnień skóry i zapaleń (badania dermatologiczne wskazują na wpływ drobnych cząstek na skórę wrażliwą).
4. Zakażenia i patogenyPył saharyjski może zawierać mikroorganizmy, w tym bakterie i wirusy, które mogą prowadzić do infekcji dróg oddechowych (Griffin, 2007).
5. Badania epidemiologiczne
- Badanie w Hiszpanii (Querol et al., 2009) wykazało zwiększoną liczbę hospitalizacji z powodu problemów oddechowych podczas epizodów pyłu saharyjskiego.
- Analiza przeprowadzona w Grecji (Samoli et al., 2011) potwierdziła, że wzrost stężenia pyłu wiąże się z większą umieralnością na choroby sercowo-naczyniowe.
- Badania w Afryce Zachodniej wykazały, że transportowane przez pył patogeny mogą powodować epidemie zapalenia opon mózgowych (Thomson et al., 2006).
Podsumowując, pył saharyjski nie jest tylko zjawiskiem meteorologicznym, ale poważnym zagrożeniem zdrowotnym. W szczególności osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego są najbardziej narażone na negatywne skutki jego działania.
Prognoza pogody na przyszły tydzień
Obecne prognozy wskazują, że na początku przyszłego tygodnia Polskę nawiedzić może niż baryczny znad basenu Morza śródziemnego, który poza silniejszymi opadami deszczu, może przynieść także pierwsze podczas tegorocznej wiosny meteorologicznej burze. Następnie ponownie, ma się trochę ochłodzić.