Yazaki w Mikołowie

i

Autor: Mat. prasowe

Wiadomości

Fala zwolnień w japońskiej firmie Yazaki w Mikołowie. Pracodawca obiecuje pomoc

Działająca na terenie Mikołowa firma Yazaki Automotive Products Poland rozpoczyna proces zwolnień grupowych. Zajmujący się produkcją wiązek samochodowych zakład planuje zwolnić ponad 200 osób. Pracodawca postanowił jednak pomóc pracownikom, którzy stracą pracę. W jaki sposób?

Setki osób zatrudnionych w mikołowskiej fabryce straci pracę

Na początku czerwca firma Yazaki, której fabryka mieści się w Mikołowie zapowiedziała masowe zwolnienia. Pracę w najbliższych tygodniach ma stracić 230 osób. Zatrudnienie nadal będzie miało 37 pracowników. Zwolnienia mają się odbyć w dwóch turach.

Powodem cięć kadrowych, jak tłumaczy zarząd, jest zakończenie masowej produkcji wiązek elektrycznych dla jednego z producentów samochodów. Mimo starań, nowych zamówień dla YAPP niestety nie udało się pozyskać. 

Spowolnienie gospodarcze na Świecie i w Europie oraz spadek popytu zagranicznego, przekładają się na sytuację polskich przedsiębiorstw. Poza tym duże, negatywne znaczenie mają także rosnące koszty działalności w Polsce, m.in. wyższe płace, droga energia, rosnące koszty surowców. To wszystko sprawia, że struktura kosztów produkcji w zakładzie YAPP jest zbyt wysoka dla potencjalnych Klientów, co uniemożliwia uruchomienie w mikołowskim Zakładzie nowych produkcji masowych - wyjaśnia Maria Buszman, odpowiedzialna za komunikację YAZAKI Poland.

Protest przed mikołowskim zakładem Yazaki

W czwartek, 13 czerwca przed fabryką Yazaki Poland odbył się protest zorganizowany przez związki zawodowe śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Domagają się oni przede wszystkim godnych odpraw – kwot wyższych niż wynikałoby to z ustawy (dla pracowników z długim stażem to 3 pensje oraz ewentualne 3 za okres wypowiedzenia, jeśli pracodawca nie chce, aby w tym czasie pracownik wykonywał pracę).

Oprócz tego Solidarności zależy także na 21. pensjach. Związki twierdzą, że dyrekcja przez 4 lata nie zrobiła praktycznie nic w kierunku znalezienia kolejnych ofert produkcyjnych. Według Solidarności sytuacja w branży automotive jest niepewna i dochodzi do coraz większej liczby zwolnień.

Wczoraj (12 czerwca) pracodawca przekazywał pracownikom, że te 10 tys. złotych dostaną tylko ci, którzy się zgłoszą sami – jeśli za dwa tygodnie ogłosi program zwolnień grupowych. Chce kupić ich czas i sobie ich po prostu pozyskać – mówiła podczas pikiety Katarzyna Grabowska, przewodnicząca "Solidarności" w Yazaki Automotive Products Poland. 

Yazaki szykuje zwolnienia. Firma zapewni pracownikom wsparcie

Choć masowe zwolnienia w japońskiej fabryce Yazaki są nieuniknione, to pracodawca zobowiązał się zapewnić zwalnianym pracownikom wiele form wsparcia.

Zgodnie z prawem, proces konsultacji i negocjacji warunków odejść pracowników zakończył się, niestety nie udało się dojść do porozumienia ze Związkami i Pracodawca jest prawnie zobowiązany teraz do przygotowania regulamin zwolnień grupowych, co ma właśnie miejsce – dodaje Buszman.

Zarząd polskiego zakładu YAZAKI w toku negocjacji ze Związkami, przygotował pakiet świadczeń finansowych  Pracownicy poza odprawami, jakie zapewnia ustawa, otrzymają także 4 dodatkowe pensje oraz świadczenie w wysokości 10 tysięcy złotych. Dostaną także kwotę równą nagrodzie jubileuszowej, jeśli w roku 2024 byłaby im należna. Ponadto oczywiście mogą wybrać urlop lub ekwiwalent pieniężny za niego.

Zarówno pracownicy mikołowskiego YAZAKI, jak i pracodawcy z regionu oraz przedstawiciele urzędów pracy oceniają te warunki jako bardzo dobre. Pracownicy mogą także liczyć na pełną i indywidualną informację na temat procesu redukcji zatrudnienia, dzięki specjalnie uruchomionym kanałom wewnętrznej komunikacji. Otrzymali oni także dodatkowe wsparcie polegające na pomocy w znalezieniu nowej pracy.

W środę, 12 czerwca w mikołowskim zakładzie pracy odbyły się Targi pracy. Przed nimi  odbyło się też spotkanie informacyjne z dyrektorem zakładu,  a licznie przybyli pracownicy otrzymali wszystkie bieżące informacje oraz odpowiedzi na pytania.

YAZAKI otwarcie komunikuje się z pracownikami. Firma zapewnia też wszystkim odchodzącym osobom oferty pracy i wsparcie w przygotowaniu dokumentów rekrutacyjnych. Pracodawca zorganizował duże targi pracy dla swoich pracowników, a także przygotował praktyczny informator dla każdej z osób. Pracownicy działu HR mają cały czas otwarte drzwi dla wszystkich i są dostępni pod mailem i telefonami” – wyjaśnia Maria Buszman.

Zobaczcie zdjęcia z targów w galerii.