Escapetruck w Lublińcu i w Katowicach!

i

Autor: policja.gov.pl

Wydarzenia

Escapetruck w Lublińcu i w Katowicach! Po raz pierwszy pojazd z Holandii przybył do woj. śląskiego

2024-05-21 16:26

Najpierw Escapetruck pojawił się 20 maja na rynku w Lublińcu, a następnie 21 maja pod katowickim Spodkiem. Jest to pierwsza wizyta tego pojazdu z Holandii w województwie śląskim. Cel? Podniesienie świadomości na temat handlu ludźmi wśród młodzieży oraz mieszkańców.

Escapetruck w woj. śląskim - by, uświadamiać młodzież, czym jest handel ludźmi

Pojazd ewakuacyjny Escapetruck to mobilna forma edukacji, która łączy elementy gry typu escape room z ważnym przesłaniem społecznym. Tym razem tematem przewodnim był handel ludźmi – problem globalny, który dotyka miliony osób na całym świecie, w tym również w Polsce. Po raz pierwszy holenderski Escapetruck zawitał do woj. śląskiego.

W interaktywnej grze prezentującej trzy scenariusze wyzwań, w których uczestnicy muszą ocalić siebie i innych, miała okazję uczestniczyć młodzież szkół ponadpodstawowych z Lublińca (20 maja) oraz z Katowic (21 maja). 

Seria zagadek i wyzwań we współpracy z policjantami

Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy, wchodzili do wnętrza ciężarówki wspólnie z policjantem, gdzie czekała na nich seria zagadek i wyzwań związanych z tematyką handlu ludźmi. Każda zagadka wymagała współpracy, logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji" - relacjonują policjanci. 

Dzięki takiej formie nauki, młodzież mogła lepiej zrozumieć mechanizmy, jakimi posługują się handlarze ludźmi, a także dowiedzieć się, w jakich warunkach żyją i mieszkają ofiary handlarzy. Policjanci cały czas wskazywali młodym ludziom, jak chronić siebie i innych przed tym niebezpieczeństwem".

Pomysłodawcą projektu jest holenderska fundacja Reshape przy wsparciu holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Do współpracy włączyła się Komenda Główna Policji i Straż Graniczna.

Zobacz, w jakich warunkach żyją ofiary handlu ludźmi. Escape Truck przyjechał do Katowic: