Rocznica urodzin prof. Zbigniewa Religi
Karierę medyczno-naukową rozpoczął w Warszawie. W 1983 roku został powołany na stanowisko docenta Instytutu Kardiologii w Zabrzu, a zaledwie rok później został kierownikiem Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operacje na sercu, a kilka miesięcy później, 5 listopada 1985 roku, pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Transplantację wykonano w Zabrzu w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, która później została przekształcona w Śląskie Centrum Chorób Serca. Rok później zabrzańska klinika rozpoczęła współpracę z zagranicznymi ośrodkami medycznymi, dzięki czemu możliwe były kolejne pionierskie w kraju zabiegi, a w 1991 roku prof. Religa wspólnie z dr. Janem Sarną powołali do życia Fundację Rozwoju Kardiochirurgii.
Profesor Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku w swoim domu w Warszawie z powodu nowotworu płuc. Miał dwoje dzieci: Małgorzatę i Grzegorza.
Za swoje dokonania profesor otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, a w tym najwyższe w Polsce odznaczenie Orderem Orła Białego oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi.
Pamięć o wybitnym kardiochirurgu w Zabrzu
Zbigniew Religa jest też nierozerwalnie związany z Zabrzem. W 2002 roku został pierwszym Honorowym Obywatelem tego miasta, jego imieniem nazwano ulicę w centrum miasta, a w 2016 roku również zabrzańskie I Liceum Ogólnokształcące.
Dodatkowo w 2022 roku w centrum miasta, na skwerze przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religii, postawiono siedmiometrowy pomnik z brązu przedstawiający jego sylwetkę. Autorem pomnika jest pochodzący z Zabrza rzeźbiarz prof. Krzysztof Nitsch.