Dziś mija 14 rocznica katastrofy w hali MTK. To była największa katastrofa budowlana w Polsce. Pamiętamy [ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-01-28 11:59

28 stycznia 2006 roku runął dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. 65 osób straciło życie a ponad 170 osób zostało rannych. Dziś przed pomnikiem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary.

Rocznica zawalenia się hali MTK. Pamiętamy


Z udziałem bliskich ofiar hali MTK, uczestnikami akcji ratowniczej , samorządowców przy pomniku, wybudowanym w pobliżu zawalonej hali złożono kwiaty i zapalono znicze. Mimo upływu lat nie tylko na Śląsku pamięta się o tym co wydarzyło się na terenach MTK 14 lat temu.

W sobotę, 28 stycznia 2006 r. w pawilonie nr 1 - największym na terenie MTK - odbywały się targi gołębi pocztowych. Około godziny 17.15 z powodu zalegającej sporej warstwy śniegu i lodu, ważącej - jak później ocenili specjaliści - około 190 kg na mkw runął dach hali. Rozpoczęła się walka z czasem i trudnymi warunkami atmosferycznymi, bo w trakcie akcji ratowniczej strażakom, lekarzom i innym służbom zaangażowanym pracę utrudniała niska temperatura powietrza. W szczytowym momencie akcji ratowniczej w środku nocy na miejscu pracowało ponad 1,3 tys. strażaków, ratowników górniczych i medycznych, policjantów, goprowców i żołnierzy. Rannych przewożono do szpitali m.in. w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich i w Sosnowcu.

Niestety 65 osób nie udało się uratować. Wśród tragicznie zmarłych znaleźli się też obcokrajowcy. Ponad 140 osób doznało poważnych obrażeń.

14 rocznica katastrofy w hali MTK. Posłuchajcie!
Województwo śląskie bez tajemnic. Rozpoznasz miasto po zdjęciu?
Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Województwo śląskie bez tajemnic

Główną przyczyną katastrofy był nadmiar śniegu na dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Jak wyliczyli eksperci, dopuszczalne normy przeciążenia tego dachu na metr kwadratowy zostały przekroczone średnio aż 7-krotnie.

Warto przypomnieć, że styczeń 2006 roku na Górnym Śląsku był niezwykle śnieżny. Na ulicach Katowic leżało średnio ponad pół metra śniegu. W dodatku był mokry i bardzo ciężki. Ciężki i zbity śnieg w połączeniu z kawałkami lodu, leżąc na dachu MTK stanowił śmiertelne zagrożenie.

Proces karny w sprawie zawalenia się dachu MTK rozpoczął się wiosną 2009 r. i był jednym z największych w historii śląskiego wymiaru sprawiedliwości. Śledczy postawili zarzuty 12 osobom. W ciągi siedmiu lat odbyło się ponad 200 rozpraw, przesłuchano 141 świadków.

Wyrok 9 lat więzienia usłyszał projektant hali Jackek J., któremu przypisano umyślne sprowadzenie katastrofy z zamiarem ewentualnym. Były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. Otrzymał wyrok 2 lata więzienia, b. dyrektor techniczny spółki Adam H. 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. - 2 lata i b. inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. - 2 lata.

Pod koniec listopada 2019 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał byłego członka zarządu MTK Bruce’a R. na 1,5 roku więzienia.