Dziś Henkel, kiedyś Pollena. Środki czyszczące w Raciborzu produkowane są już od XIX w.

2025-07-01 21:21

Decyzja o zamknięciu fabryki Henkla w Raciborzu kończy niezwykle bogatą historię produkcji chemicznej w tym mieście, która jak się okazuje, jest znacznie dłuższa niż obecność samego Henkla.

Po ponad 200 latach tradycji historyczna fabryka zostanie zamknięta

Zakład produkcyjny Henkel w Raciborzu będzie czynny już tylko do listopada br. Niemiecki koncern postanowił zamknąć raciborską fabrykę produkującą proszki oraz żele do prania. Wkrótce pracę straci 159 osób.

Będzie to duża zmiana dla miasta, które z produkcją środków czyszczących związane jest już od naprawdę wielu lat. Praca w fabryce była źródłem utrzymania mieszkańców Raciborza już od kilku pokoleń. Teraz już mało kto pamięta, że na terenie dzisiejszego Henkla, kiedyś funkcjonował inny zakład. Wszystko zaczęło się jednak jeszcze w XIX wieku.

- Tradycje produkcji środków czyszczących w Raciborzu sięgają XIX w. Wtedy powstało kilka tego typu fabryk wykorzystujących maszyny parowe, najsłynniejszą z nich było przedsiębiorstwo Adolpha Hoffmanna - wyjaśnia Adam Knura, Kierownik Działu Historii w Muzeum w Raciborzu.

Pierwszą fabrykę mydła przy dzisiejszej ul. Londzina założył Louis Samberger. W 1858 r. firmę przejął Adolph Hoffmann. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa poskutkował przejęciem i budową kolejnych obiektów, w tym przy ul. Stalowej.

To tam produkowano popularne w PRL-u mydła

Zakład przy ul. Stalowej, w którym obecnie działa Henkel, należał pierwotnie do zakładów Stella-Werke, które produkowały kamienie ogniotrwałe do budowy pieców stalowniczych. W 1941 roku fabrykę przejęła firma Adolpha Hoffmanna i zaczęto tam produkcję komponentów do proszków do prania. Zakład został niemal doszczętnie zniszczony podczas nalotów w 1944 roku.

Po wojnie, na jego zgliszczach, polska administracja utworzyła Raciborską Fabrykę Mydła, która w 1960 roku została przemianowana na Raciborskie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena.

- Po II wojnie światowej w naszym mieście uruchomiono Raciborską Fabrykę Mydła. A w 1969 r. zbudowano duży zakład przemysłowy na przedmieściach, gdzie swoją siedzibę miała Pollena - Racibórz - powiedział Adam Knura.

Wśród najpopularniejszych produktów raciborskiej fabryki Pollena wymienić trzeba mydła „Kajtek”, „Jacek i Agatka”, a także proszek do prania „Pollena Automat”.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia zakładu Pollena Racibórz. 

Od Polleny do Henkla

- W 1991 r. ten zakład przejął i rozbudował niemiecki gigant - Henkel - dodał Adam Knura.

Po przejęciu Polleny przez Henkla zakład został gruntownie zmodernizowany, ale utrzymano jego profil produkcyjny. Początkowo nadal produkowano proszek „Pollena Automat”, jednak z czasem zmieniono jego nazwę na „Rex”. W pewnym momencie raciborska fabryka była drugim największym na świecie zakładem produkcji proszków do prania należącym do Henkla. Obecnie zakład ten produkuje proszki i płyny do prania, a także półprodukty do produkcji detergentów. Są to produkty m.in. firm Persil i Silan.

Niemiecki koncern jest obecny w Polsce od 1990 roku i posiada na terenie kraju trzy centra produkcyjne. Po zamknięciu zakładu w Raciborzu koncern planuje utrzymać produkcje w dwóch pozostałych zakładach w Stąporkowie i Dzierżoniowie.

Śląsk Radio ESKA Google News