Remont dworca w Raciborzu, co nowego?
W głównej, centralnej części dworca, na parterze znajduje się poczekalnia dla podróżnych z ławkami, gablotami na rozkłady i tablicami elektronicznymi. Na piętrze tej części budynku jest poczekalnia letnia, będąca jednocześnie tarasem z widokiem na oś ul. Mickiewicza zamkniętą kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Skrzydła budynku zyskały nowe funkcje
W części północnej na parterze znajduje się przestrzeń dla miasta Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym na poziomie ulicy są lokale handlowo-usługowe, a na piętrze - strefa kultury prowadzona przez samorząd.
Czy na dworcu będzie miejsce, aby zmówić modlitwę?
To właśnie w przestrzeni dla miasta miałaby powstać kapliczka, o której niecały miesiąc temu wspomniał radny Raciborza.
- Funkcje dworca kolejowego są rozliczne, znam je jako podróżnik, brakuje czegoś takiego jak miejsca, do którego można przyjść, uspokoić się w dzisiejszych zagonionych czasach i zmówić modlitwę - przekonywał na antenie TVP 3 Piotr Klima.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z raciborskim magistratem i tak jak mówiono wcześniej, pomysł pojawił się zbyt późno.
- Konsultacje w sprawie dworca i zagospodarowania powierzchni wynajmowanej na podstawie umowy z PKP się zakończyły. Nic się w tym temacie nie zmieni, nie przewidujemy wzbogacenia przestrzeni o kapliczkę. Nie wiadomo, jak to będzie wyglądać po stronie PKP, do których należy budynek - powiedziała nam Klaudia Kordek z Urzędu Miasta Racibórz.
Zmienił się również wygląd zewnętrzny
Elewacji budynku nadano nowoczesny, nieco industrialny wygląd. W fasadzie zamontowano wielkopowierzchniowe przeszklenia i iluminację. W szczycie części centralnej znajduje się zegar i podświetlany napis z nazwą dworca. Na południowej części budynku urządzono „zieloną ścianę” o powierzchni 60 m kw.
Po południowej stronie dworca powstał niewielki parking samochodowy, a wzdłuż budynku wyremontowano chodniki. Przy dworcu znajduje się także parking rowerowy ze stacją naprawy rowerów. Całość inwestycji ma być dostępna do osób z niepełnosprawnościami i objęta monitoringiem.
Miejsce dla młodzieży i dla rozwoju miasta
Jak informował przed rokiem raciborski magistrat, w przestrzeniach dworca zagospodarowywanych przez miasto (ok. 700 m kw.) mają działać przeznaczona dla młodzieży Stacja Młodych, czyli miejsce spotkań, warsztatów i rozmaitych wydarzeń dla młodych ludzi. To wielofunkcyjna przestrzeń dla młodzieży, umożliwiająca realizację i rozwijanie zainteresowań, wspólne spędzanie czasu, rozrywkę, wsparcie w nauce, przygotowywanie i udział w wydarzeniach artystycznych, wystawach itp.
Jest tam również służący promowaniu przedsiębiorczości i działalności organizacji pozarządowych Raciborski Urban Lab. Oba miejsca mają dawać możliwość prowadzenia inicjatyw służących rozwojowi miasta.
Raciborski dworzec jest jednym z sześciu w woj. śląskim, objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. W regionie, w którym znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, zapowiadano też modernizację obiektów w:
- Czechowicach-Dziedzicach (zakończona),
- Częstochowie,
- Dąbrowie Górniczej (zakończona),
- Dąbrowie Górniczej Gołonogu
- i Sosnowcu Maczkach.
Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, które przebudowały obiekt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. Wykonawcą wartych nieco ponad 30 mln zł brutto prac była krakowska spółka Texom. Dokumentację projektową opracowała poznańska pracownia GPVT.
Wcześniejszy budynek raciborskiego dworca z lat 70., zniszczony przez powódź w 1997 r., został w znacznej części rozebrany. Odbudowany obiekt ma zmienione wymiary i obejmuje trzy dwukondygnacyjne segmenty.