Katowickie Dożynki 2024

i

Autor: MDK Południe w Katowicach (FB)

Imprezy

Dożynki czas zacząć! W tych miejscowościach będą obrzynkowe tańce i hulańce

Dożynki to święto ludowe, które obchodzi się w Polsce od wieków. Jego obchody są ściśle związane z lokalnymi tradycjami, ale główny cel jest wszędzie jednakowy - wyrażenie wdzięczności za urodzajne zbiory. W wielu miastach i miasteczkach świętowanie właśnie się rozpoczyna. Zobacz listę imprez dożynkowych w woj. śląskim.

Dożynki - co to za święto? 

Kończą się żniwa, nadchodzą dożynki! Dla niewtajemniczonych - to święto ludowe, połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac polowych i żniw. Zwyczaj ten sięga czasów przedchrześcijańskich, praktykowali go Słowianie oraz plemiona bałtyckie. Wówczas dożynki wypadały w okresie równonocy jesiennej, czyli w okolicy 23 września.

Dziś święto łączone jest z obrzędami chrześcijańskimi i obchodzone zwykle na przełomie sierpnia i września. W zależności od regionu, przybiera różne nazwy. Wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, żniwniok - niezależnie od określenia, cel dożynek jest ten sam. Wyrazić wdzięczność za urodzajny sezon i wszystkie dobrodziejstwa, jakie niesie nam życie.

Nadchodzą dożynki w Śląskiem. Oto lista imprez dożynkowych

Dożynkom towarzyszą specjalne zabawy, tradycje i obchody. Przed rozpoczęciem świętowania należy wykonać wieniec z kłosów zboża. Przyozdobiony kwiatami i owocami, wieniec musi zostać najpierw poświęcony przez księdza, by później trafić w ręce gospodarza wsi. Niesie go żniwiarka, a za nią ustawia się kolorowy pochód żniwiarzy.

Dziś poza tradycyjnymi obrzędami dożynkom towarzyszy nieco bardziej współczesna rozrywka w postaci festynów, koncertów, tańców i konkursów z nagrodami. To wspaniała okazja, by spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami i wspólnie dzielić się radością.

W naszej galerii możesz zapoznać się z listą nadchodzących imprez dożynkowych w woj. śląskim.