Flaga Polski

i

Autor: Tomasz Mikołajczyk

Wiadomości

Czy trzeba wywiesić flagę 1 stycznia? Jest wykaz świąt, kiedy należy wywiesić flagę biało-czerwoną

2024-12-27 14:12

Wywieszanie flagi państwowej w Polsce jest ściśle obwarowane ustawowo. Istnieje wykaz świąt państwowych, w czasie których istnieje obowiązek wywieszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. W tym artykule podajemy, czy trzeba wywiesić flagę biało-czerwoną 1 stycznia w Nowy Rok i wskazujemy konkretne daty świąt, kiedy jest to obowiązkowe.

Flaga państwowa jest jednym z symboli narodowych i oficjalnym znakiem symbolizującym suwerenność państwa. Flaga narodowa jest obowiązkowym elementem w święta narodowe do tego stopnia, że za nieprzestrzeganie ściśle określonych zasad wywieszania flagi można być ukarany wysoką grzywną. Czy w takim razie trzeba wywiesić flagę państwową 1 stycznia?

Kiedy wolno wywiesić flagę narodową?

Przyjęło się, że flagę narodową wywiesza się jedynie podczas ważnych uroczystości państwowych. Ale 10 kwietnia 2004 roku weszła w życie nowa ustawa o godle, barwie i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą flagę narodową można legalnie wywieszać także z okazji ważnych wydarzeń z życia prywatnego pod warunkiem zachowania czci i szacunku.

W jakie dni wywieszamy flagę Polski?

Katalog świąt państwowych, w czasie których istnieje obowiązek wywieszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, zawiera kilkanaście dat. Warto je poznać, bo są to święta podczas których urzędy i instytucje państwowe i samorządowe mają obowiązek wywieszania flagi biało-czerwonej.

  • 19 lutego - Dzień Nauki Polskiej 
  • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 
  • 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 
  • 14 kwietnia - Święto Chrztu Polski 
  • 1 maja - rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i Święto Pracy
  • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja 
  • 8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa 
  • 20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich 
  • 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej 
  • 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego 
  • 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności 
  • 19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości 
  • 27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Wywieszanie flagi Polski 1 stycznia

Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej oficjalnie podnosi się lub umieszcza na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad także w dni rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.

I dlatego wywieszenie flagi Polski 1 stycznia nie jest obowiązkowe, ale jest dopuszczalne. Barwy biało-czerwone towarzyszą nam one przy licznych wydarzeniach sportowych, zerkamy na nie mijając ważne punkty miast, przyciągają wzrok umieszczone tak w ogródkach, na balkonach, jak i na odzieży czy autach. Nowy Rok jest także dobrą okazją do wywieszenia flagi narodowej.

Co więcej, flaga narodowa Polski może być eksponowana nawet przez cały rok. Co jednak ważne - musi być ona czysta, a jeśli dojdzie do jej zabrudzenia, należy ją zdjąć, wyprać i dopiero ponownie zawiesić.

Jakie są zasady wywieszenia flagi państwowej?

Warto przy tej okazji pamiętać, że miejsce, w którym eksponujemy flagę, powinno być honorowe, czyli nie może ujmować jej godności i musi być dobrze widoczne zarówno za dnia, jak i w nocy. Jeśli nie ma możliwości jej oświetlenia nocą, należy ją zdjąć.

Wywieszona flaga nie może się stykać z wodą, podłożem lub jakąkolwiek inną płaszczyzną, nie można również dopuścić do tego, aby flaga zawinęła się wokół drzewca lub masztu. Flaga zawsze powinna powiewać na samym szczycie, z wyjątkiem okresu żałoby narodowej, kiedy to zostaje opuszczona do połowy masztu. Flagi nie należy też wywieszać ani w dni wietrzne, ani w dni deszczowe czy śnieżyce.

Co natomiast zrobić gdy flaga się zniszczy bądź zużyje? Jej godnym sposobem zniszczenia będzie np. niepubliczne spalenie, bądź zniszczenie poprzez rozdzielenie, np. rozszycie, barw.

Quiz o godle Polski. Co wiesz o polskim herbie?
Pytanie 1 z 10
Pierwszy wizerunek polskiego orła znajduje się na słynnym denarze Princes Polonie Bolesława Chrobrego