Święto Chrztu Polski. W piątek obchodzimy 1057. rocznicę
Jeśli trafiliście w to miejsce i zastanawiacie się, czym jest święto Chrztu Polski i od kiedy, to już odpowiadamy. 22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił, że 14 kwietnia każdego roku będzie obchodzone święto Chrztu Polski, który jest równoznaczny - według historyków, z narodzinami państwa polskiego.
Dzień wolny w święto Chrztu Polski?
Po raz pierwszy święto było obchodzone jeszcze w 2019 roku. W tym będziemy je obchodzić po raz piąty. Co w takim razie czeka nas 14 kwietnia 2023 roku w czasie święta Chrztu Polski?
W kościołach będą się odbywać specjalne msze w intencji ojczyzny. W wielu miejscach zaplanowano także uroczystości patriotyczne pod pomnikami upamiętniającymi Państwo Polskie.
Nic dziwnego, że wiele osób chce wziąć udział w uroczystościach, lecz akurat tym razem Święto Chrztu Polski nie jest dniem wolnym od pracy. Wolne od pracy należy więc wziąć osobiście.
Wywieś flagę na święto Chrztu Polski - akcja Akcji Katolickiej
Żeby nadać temu świętu większego znaczenia, Akcja Katolicka wraz z Fundacją "Słowo" zachęca do tego, aby w 1057. rocznicę chrztu Polski wziąć udział w akcji "Wywieś flagę". - Chcemy przez to pokazać ścisły związek chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości – wyjaśniła prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Jak podkreśla Furtak, święto Chrztu Polski ma na celu "upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości". - Staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu - mówi Furtak apelując, aby Polacy wywiesili w piątek, 14 kwietnia flagi Polski i podjęli szerszą refleksję nad tym wydarzeniem w naszej historii.