Flaga Polski

i

Autor: www.pixabay.com Flaga Polski

Święta Narodowe

Mandat za wywieszenie polskiej flagi w Święto Niepodległości. Jest przepis

2024-11-10 8:24

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Urzędy i szkoły wywieszają biało-czerwone flagi. Zwykli obywatele na prywatnych budynkach także mogą wywiesić flagę narodową. Dobrze wiedzieć, że ze względu na deszcz i wiatr flagę trzeba natychmiast zdjąć. W przeciwnym razie czeka nad wysoki mandat.

Święto Niepodległości 2024. Kto musi wywiesić flagę?

Z okazji świąt narodowych organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne są zobowiązane do wywieszenia flagi narodowej. Dlatego 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości budynkach publicznych zobaczymy biało-czerwone flagi.

Ale przywilej ekspozycji flagi nie należy tylko organów państwowych. 10 kwietnia 2004 roku weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, dzięki której flagę narodową może wywieszać każdy z okazji świąt, a nawet przy okazji ważnych wydarzeń z życia prywatnego.

Mandat za wywieszenie flagi narodowej

W dniu Narodowego Święta Niepodległości biało-czerwone flagi zobaczymy nie tylko na budynkach publicznych, ale również w oknach, na balkonach i elewacjach domów prywatnych. 

Niestety plany może pokrzyżować pogoda. Okazuje się, że porywisty wiatr, a nawet opady deszczu powodują, że wywieszenie flagi jest karalne wysokim mandatem. Niewiele osób także wie, że flagę należy zdjąć na noc. W przeciwnym razie narażamy się na złamanie protokołu flagowego i konsekwencje karne.

Tylko zobaczcie! W Będzinie setki osób przebiegło w biało-czerwonych strojach:

11 listopada 2024. Jak poprawnie wywiesić flagę?

Protokół flagowy określa sposób, w jaki należy eksponować flagę narodową. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady:

  • flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe
  • na zewnątrz flaga ma być eksponowana od światu do zmierzchu, jeśli ma być eksponowana po zmierzchu, musi być dobrze oświetlona
  • nie wywiesza się flagi w dni deszczowe, podczas zamieci śnieżnych oraz przy wyjątkowo silnym wietrze
  • flaga nie może dotykać podłoża
  • na fladze nie umieszcza się żadnych napisów ani rysunków
  • jedynym właściwym sposobem utylizacji starej flagi jest jej niepubliczne spalenie lub jeśli jest ona związana z jakimś szczególnym wydarzeniem, przekazanie do muzeum

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 o do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie. W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych. Zdarza się również, że flaga państwowa RP jest wywieszona pionowo na linie między domami. W takim przypadku barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim - dowiemy się z miniprzewodnika „Biało-Czerwona" przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Święto Niepodległości. Za niewłaściwe wywieszenie flagi grozi kara

Jeśli wyeksponujemy flagę zgodnie z przytoczonymi zasadami, nie musimy się niczego obawiać. Przykre konsekwencje grożą tym, którzy źle wywiesili flagę. Polskie prawo określa kary za niewłaściwe traktowanie symboli narodowych. O ich ochronie mówi art. 1. ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Art. 137. par. 1. Kodeksu Karnego: Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej podlega karze aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny od 20 do 5000 zł. W skrajnych przypadkach osoba, która dopuściła się znieważenia flagi państwowej, może nawet trafić do więzienia na okres jednego roku.

Sprawdź swoją wiedzę na ten temat odzyskania przez Polskę niepodległości
Pytanie 1 z 10
Po ilu latach zaborów Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku?
SIKORSKI na prezydenta? Dr hab. Mieńkowska-Norkiene: Uchodzi za ODKLEJONEGO… EXPRESS BIEDRZYCKIEJ
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ