Łukasz Kohut

i

Autor: Łukasz Kohut

Eurowybory 2024

Czy Łukasz Kohut został europosłem? Są wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wyniki do Parlamentu Europejskiego 2024. Europoseł Łukasz Kohut startował z trzeciego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej na Śląsku. Mamy najnowsze wyniki exit poll, z których wynika, czy ponownie będzie zasiadał w Europarlamencie.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Poznaliśmy wstępne wyniki exit poll wyborów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybraliśmy 53 europosłów, przy czym prawdopodobnie 7 przypadnie województwu śląskiemu. Według prawdopodobnych danych podział mandatów w Okręgu 11 na Śląsku oznacza wymianę kilku nazwisk.

Czy Łukasz Kohut został europosłem?

Według danych exit poll Ipsos europoseł Łukasz Kohut jest pewien wyboru na kolejną kadencję. Startował z trzeciego miejsca, a mimo to zdołał wyprzedzić drugą na liście Mirosławę Nykiel. Lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka zdobył prawdopodobnie rekordową liczbę ponad 300 tys. głosów. Ta lista ma szansę na trzy mandaty, ale nie jest to do końca pewne.

Oto nazwiska, które już mogą świętować mandaty Parlamentu Europejskiego:

  1. Borys Budka Koalicja Obywatelska
  2. Łukasz Kohut Koalicja Obywatelska
  3. Mirosława Nykiel Koelicja Obywatelska
  4. Patryk Jaki PiS
  5. Jadwiga Wiśniewska PiS
  6. Dobromir Sośnierz Konfederacja - mandat prawdopodobny
  7. Michał Gramatyka Trzecia Droga - mandat prawdopodobny

To najważniejsze wybory w historii Unii Europejskie. Raz na 5 lat wysyłacie do Brukseli swoich przedstawicieli. Warto partycypować w tym procesie. Moja siostra Marzena przyjechała specjalnie z Paryża. Bądźcie jak Marzena - zachęcał Łukasz Kohut.

Z dostępnych danych wynika, że Lewica na Śląsku przegrała eurowybory z kretesem. To właśnie z tej formacji Łukasz Kohut startował w poprzednich wyborach. Wskutek konfliktów zdecydował się zasilić listę KO, co zdaniem politologa Tomasz Słupika z Uniwersytetu Śląskiego oznaczało przegraną Lewicy jeszcze zanim wybory się rozpoczęły.