Obszar staromiejski i Grobla w Bieruniu, „Hałda Popłuczkowa” w Tarnowskich Górach oraz cmentarz żydowski w Żorach - to cztery miejsca w woj. śląskim, które są nazwane parkami kulturowymi. O wyjątkowości tych terenów świadczy m.in zabudowa i krajobraz.
- Park kulturowy uchwalany jest w drodze uchwały rady miasta. Jest więc takim narzędziem do ochrony krajobrazu kulturowego w rękach samorządu, w rękach gmin (...) Miasto, żeby mogło mieć park kulturowy musi posiadać oczywiście odznaczające się historycznie tereny, po prostu wyjątkowe miejsca z ciekawą historią, gdzie jest kultywowana tradycja - mówi Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków w Raciborzu.
- W parkach kulturowych chodzi o to, aby było to kompleksowe ujęcie najstarszych, najbardziej zabytkowych obszarów w danym terenie (...) m.in „Hałda Popłuczkowa” i Grobla w Bieruniu to wyjątkowe miejsca w woj. śląskim, które są przyrodniczo-kulturowe - dodaje Małgorzata Tkacz-Janik, z Instytutu Korfantego w Katowicach.
Parki kulturowe to jedna z form ochrony zabytków w Polsce. Na terenie całego kraju znajduje się 40 takich miejsc. W przyszłości w woj. śląskim parkiem kulturowym ma zostać również serce starego miasta w Raciborzu, centrum starego Rybnika czy starówka w Pszczynie.