Hutnicy zapowiedzieli w Katowicach ogólnopolski protest
We wtorek, 6 maja 2025 roku przez siedzibą Ministerstwa Przemysłu w Katowicach odbyła się konferencja prasowa sześciu największych związków zawodowych działających w przemyśle hutniczym w Polsce.
Zdaniem związkowców sytuacja jest dramatyczna i wymaga natychmiastowych działań. Dlatego też zapowiedziano ogólnopolską akcję protestacyjną, która rozpocznie się 21 maja 2025 roku. Tego dnia hutnicy spotkają się przed gmachem Sejmu w Warszawie, by stanąć w obronie polskiego hutnictwa i miejsc pracy w tej branży.
Andrzej Karol, przewodniczący krajowej sekcji hutnictwa Solidarności wyjaśnił, że powodem akcji jest brak strategii i działań wobec branży oraz brak rozmów w tej sprawie przedstawicieli rządu ze stroną społeczną. Efektem tych zaniedbań są m.in. zwolnienia grupowe, które od końca 2023 roku objęły ponad 1,2 tys. osób, w tym połowę krajowego przemysłu rurowego.
Zdaniem związkowców jednym z kluczowych problemów jest cena energii, która na przestrzeni ostatnich pięciu lat podrożała o 80 procent. Choć przemysł energochłonny, w tym hutnictwo, wywalczył zwrot kosztów pośrednich cen energetycznych energii, problemem pozostają np. opóźnienia w rozpatrującym odpowiednie wnioski Urzędzie Regulacji Energetyki.
Mirosław Grzybek, prezes Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników stwierdził, że polskie huty tracą konkurencyjność nie przez złą pracę, lecz ze względu na krajowe i europejskie przepisy. Winą obarczył m.in. regulacje związane z polityką klimatyczną, a także brak ochrony przed nieuczciwą konkurencją spoza Unii Europejskiej. Związkowcy oczekują od rządu utworzenia i wdrożenia szerokiego programu naprawczego dla hutnictwa, zablokowania napływu tanich materiałów ze wschodu i odejścia od Zielonego Ładu.
Hutnicy przed Ministerstwem Przemysłu zapowiedzieli ogólnopolski protest

Kolejny skandal z Grzegorzem Braunem. Spalił flagę UE
Tego samego dnia rano w siedzibie resortu doszło do nieprzyjemnego incydentu z Grzegorzem Braunem w roli głównej. Kandydat na prezydenta Polski dokonał kolejnej "interwencji poselskiej", podczas której zerwał unijną flagę i wytarł o nią buty. Całe zajście zostało nagrane i opublikowane na platformie "X".
Nie ma czegoś takiego jak traktat Lizboński, (...) więc nie będziemy w polskim ministerstwie eksponować znaków wrogich nam organizacji, które chwała Bogu nie mają statusu państwowego. (..) Takie emblematy nie są otoczone żadną ochroną prawną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Tu jest Polska nie Bruksela - powiedział Grzegorz Braun po zerwaniu flagi Unii Europejskiej.
Następnie Braun razem z Romanem Fritzem, posłem niezrzeszonym (wybranym z listy Konfederacji) zorganizował konferencję prasową przed kopalnią Wujek na temat "likwidacji polskiego górnictwa". Na oczach dziennikarzy położył flagę Unii Europejskiej na ziemi przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, oblał ją łatwopalną substancją, po czym podpalił. We wtorek po południu śląska policja poinformowała, że wszczyna śledztwo w sprawie zdarzenia z udziałem jednego z kandydatów na prezydenta. Służby nie podają, że w zdarzeniu udział brał Grzegorz Braun.
Grzegorz Braun podpalił flagę Uni Europejskiej przed Kopalnią Wujek
MP opracowało wstępny plan ratunkowy dla sektora hutniczego
Krótko po konferencji prasowej Ministerstwo Przemysłu opublikowało komunikat dotyczący dotychczasowych efektów prac ponadresortowego zespołu, którego zadaniem jest opracowanie rozwiązań dla sektora hutniczego. W zespole znaleźli się przedstawiciele czterech ministerstw (MP, aktywów państwowych, klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii), Polskich Sieci Energetycznych, a także Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Z informacji podanych przez MP wynika, że opracowano już wstępny projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego” o charakterze interwencyjnym i systemowym.
– Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dokument został skonsultowany z członkami zespołu, a obecnie trwa jego przygotowanie do publicznego udostępnienia – zasygnalizował resort.
Równocześnie MP stara się nawiązać współpracę z szeregiem instytucji, które mogłyby wesprzeć branżę hutniczą. Jak dotąd zainteresowanie wyraził Urząd Zamówień Publicznych. Na poziomie unijnym resort uczestnicy w konsultacjach Clean Industrial Deal (Pakt dla czystego przemysłu), rekomendując rozwiązania wspierające konkurencyjność hutnictwa, zwiększenie dostępności ulg dla energochłonnych gałęzi przemysłu oraz wsparcie inwestycji zwiększających moce produkcyjne.
Kolejnym krokiem w dialogu społecznym i gospodarczym będzie spotkanie Zespołu trójstronnego ds. społeczno-gospodarczych hutnictwa żelaza i stali, które odbędzie się 7 maja w Warszawie z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Przemysłu – zapowiedziało Ministerstwo Przemysłu.