Niemowlak

i

Autor: Getti Images Krótkie drzemki i trudności w zasypianiu niemowlaka? Trenerka snu podpowiada, jak sobie z nimi poradzić

Częstochowa goni Polskę: coraz więcej dzieci rodzi się z nieformalnych związków

2023-01-11 10:30

W 2020 roku w Częstochowie urodziło się ponad 2000 dzieci, a rok później liczba ta spadła do zaledwie 1300. Zeszły rok okazał się przełomowy - po raz pierwszy od kilku lat liczba urodzeń w mieście wzrosła. Ale coraz mniej maluchów rodzi się w małżeństwach.

Według Urzędu Stanu Cywilnego w 2022 roku w Częstochowie urodziło się 1540 dzieci. Ale warto pamiętać, że na tą liczbę składają się urodzenia, które miały miejsce w szpitalach "swiętego miasta". A to oznacza, że niekoniecznie maluchy tutaj mieszkają.

Takie założenie powierdzają dane z Rejestru Mieszkańców prowadzonego przez Wydział Spraw Obywatelskich. Tam podano, że liczba małych częstochowianek i częstochowian w 2022 roku wyniosła tylko 1204. To o ponad 300 maluchów mniej, niż podaje Urząd Stanu Cywilnego.

Co ciekawe, to też o 100 maluchów mniej, niż zapisano w miejskim rejestrze w 2021 roku. Mimo to USC zanotował wówczas nieco ponad 1300 nowych urodzeń. Wychodzi na to, że w zeszłym roku urodziło się więcej maluchów, ale zdecydowanie częściej nie były one mieszkańcami Częstochowy.

Rekordowa liczba ukraińskich dzieci w Częstochowie

Na liczbę 1540 urodzonych dzieci składają się też maluchy o narodowości ukraińskiej. W zeszłym roku było ich aż 83, co stanowi rekord w historii częstochowskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

- Oczywiście rodzą się u nas dzieci wielu narodowości, ale ukraińska jest w tym momencie dominującą. Ma na to oczywiście wpływ spora liczba uchodźców z Ukrainy, która przeniosła się do na po wybuchu wojny na wschodzie - wyjaśnia kierownik USC w Częstochowie.

Do rejestrów USC dochodzą jeszcze wpisy z aktów zagraniczych, kiedy dziecko urodziło się za granicą, ale rodzice wystąpili o przeniesienie aktu do polskich ksiąg. Zwykle dzieje się tak, gdy rodzice chcą wyrobić swoim pociechom polski paszport.

W zeszłym roku było ponad 400 takich wpisów, ale urzędnicy podkreślają, że można wystąpić o przeniesienie aktu z dowolnego rocznika. Co oznacza, że niekoniecznie wszystkie urodzenia dotyczyły wyłącznie roku 2022.

Wygrywa Antek, Franek i Hania

Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona, w Częstochowie już od kilku lat panuje wyraźna tendencja wybierania imion tradycyjnych. U chłopców to najczęściej Antoni, Franciszek, Leon i Jan, a u dziewczynek Alicja, Hanna, Maja i Zuzanna. Rodzice maluchów często decydują się też na takie imiona, które łatwo zdrobnić.

Rodzic ma prawo wybrać maksymalnie dwa imiona dla swojego dziecka. Pod żadnym pozorem nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Nie mogą też być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej. Poza kilkoma wyjątkami, jak Kuba i Ada, które już się przyjęły w polskim imiennictwie.

Warto wspomnieć, że coraz częściej wśród dzieci polskich obywateli pojawiają się imiona obcobrzmiące lub o zapisie innym, niż przyjęło się w kraju nad Wisłą.

- Przepisy na to zezwalają o ile jest to imię, które w powszechnym znaczeniu przypisane jest do danej płci - tłumaczy kierownik USC w Częstochowie.

Przybywa dzieci z nieformalnych związków

Co ciekawe, ponad 25 proc. dzieci urodzonych w Częstochowie pochodzi z nieformalnych związków. Tym samym "święte miasto" zbliża się do średniej w dużym miastach, gdzie taka tendencja utrzymuje się od dawna.

Taka statystyka nie jest generowana z oficjalnych rejestrów, więc każdy przypadek trzeba analizować osobno. Dlatego brakuje danych dotyczących poprzednich lat, za wyjątkiem analizy przeprowadzonej 9 lat temu, która wykazała, że 14 proc. urodzonych dzieci pochodziło z nieformalnych związków. Co oznacza, że dziś jest ich ponad 10 proc. więcej.

Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie zapowiedział, że od teraz analiza dotycząca dzieci z nieformalnych związków będzie prowadzona co roku.