Czesław Niemen zmarł 20 lat temu. Został upamiętniony w Częstochowie
Dwadzieścia lat temu, 17 stycznia 2004 roku, odszedł jeden z najwybitniejszych polskich muzyków w historii. Czesław Niemen zmarł w warszawskim Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie na nowotwór węzła chłonnego. Kilkanaście dni później pochowano go na warszawskich Powązkach.
– Był niezwykle wrażliwym człowiekiem, introwertykiem, który otwierał się tylko dla przyjaciół i kolegów. Nie wszyscy rozumieli jego przesłanie. Drażniły ich długie włosy, kolorowe stroje - powiedział, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, biograf i kolekcjoner pamiątek Tadeusz Skliński.
Czesława Niemena, który przyszedł na świat 16 lutego 1939 roku, jako Czesław Juliusz Wydrzycki, w Starych Wasiliszkach, po śmierci upamiętniano na różne sposoby.
Jego imię patronuje szkołom. Pierwszą placówką, która się na to zdecydowała, był Zespół Szkół Muzycznych we Włocławku (w 2006 roku). Obecnie w całej Polsce jest pięć szkół, które zdecydowały się w ten sposób utrwalić pamięć o Niemenie.
Artyście poświęcono murale, można je zobaczyć m.in. w Warszawie czy Białogardzie. Doczekał się także własnych ulic czy skwerów. W Częstochowie ma swoją promenadę.
Promenada Niemena w Częstochowie to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców
W 2004 roku aleja spacerowa w częstochowskiej dzielnicy Północ została nazwana na cześć autora "Snu o Warszawie". Jest to bardzo ważne miejsce w mieście, które chętnie odwiedzają mieszkańcy w swoim czasie wolnym. – To przestrzeń spokojnego wypoczynku wśród miejskiej zieleni, aktywnej rekreacji sportowej lub uczestnictwa w otwartej imprezie kulturalnej – mówił, kilka lat temu, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Promenada ma długość 1,7 km i prowadzi od ul. Kiedrzyńskiej przez Park Osiedlowy aż do Lasu Aniołowskiego. Służy mieszkańcom od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. I wciąż to miejsce czeka na modernizacje z prawdziwego zdarzenia. Miasto przymierzało się do gruntownego odnowienia, ale, jak na razie, na planach się wszystko kończyło. W 2019 roku zresztą powstała specjalna strona internetowa, z którą i teraz można się zapoznać, gdzie zaprezentowano dwie koncepcje przebudowy deptaku. Władze Częstochowy jednak chcą do pomysłu wrócić.
– Miasto ma koncepcję przebudowy Promenady Czesława Niemena – mówił, w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" w ubiegłym roku, Michał Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji i zamówień publicznych. I dodał: – Zasadnicza część promenady jest więc projektowana. Pracujemy nad tym tematem. Jeśli tylko uda się pozyskać środki na dofinansowanie, będziemy ogłaszać postępowanie przetargowe. W ciągu dwóch, trzech lat to zadanie powinno zostać zrealizowane.