Z tych miast Polacy uciekają na czerwcówkę. Miasta Górnego Śląska zdominowały zestawienie

i

Autor: Archiwum/mat. prasowe, Yanosik Z tych miast Polacy uciekają na "czerwcówkę". Miasta Górnego Śląska zdominowały zestawienie

Długi weekend

Czerwcówka 2024. Z tych Polskich miast wyjeżdża najwięcej mieszczuchów. Dominacja Śląska

Już dosłownie za chwilę mieszkańcy wielu polskich miast zaczną wyjeżdżać na tzw. czerwcówkę. To kolejny długi weekend w maju i czerwcu, bowiem zaczyna się już 30‬ maja, a kończy 2 czerwca. Wiadomo, z jakich województw wyjedzie najwięcej mieszkańców. W czołowej dziesiątce dominują miasta z Górnego Śląska.

Ślązacy uciekają w Polskę, Polska kieruje się na południe

W tym tygodniu rozpoczyna się drugi w maju długi weekend. Po majówce wielu z nas nawet nie zdążyło zatęsknić za kolejną okazją do spędzenia wolnego czasu poza swoim miejscem zamieszkania, bowiem przełom maja i czerwca przyniósł nam... czerwcówkę, jak już niektórzy nazywają długie, odbywające się w czerwcu weekendy. Pochodzenie nazwy jest oczywiste, ale w tym roku "czerwcówka" to trochę taka majówka, ponieważ ze względu na to, że w tym roku Boże Ciało odbywa się 30 maja, długi weekend obywa się na przełomie maja i czerwca, więc można żartobliwe nazwać to "majcówką".

W ubiegłym roku aplikacja Yanosik przy okazji "czerwcówki" zbadała, gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają. 

Zachodniopomorskie hitem wyjazdowym Polaków w "czerwcówce"

Podczas długiego weekendu czerwcowego w 2023 roku, policy kierowcy najczęściej jeździli nad morze. To zupełnie inny kierunek w porównaniu z majówką, kiedy najbardziej obleganym kierunkiem są góry: Tatry, Bieszczady i Beskidy. Dlatego też nie powinno nikogo zaskakiwać, że w czerwcowy, długi weekend Polacy spędzali w województwie pomorskim (powiat Nowodworski) i zachodniopomorskim (powiaty: Gryficki, Koszaliński, Kołobrzeski, Kamieński i Sławieński). 

W pierwszej trójce znalazły się również Tatry (2. miejsce) oraz powiat Jeleniogórski (3. miejsce). 

Z tych miast ucieka najwięcej kierowców na długi weekend

Jeszcze bardziej interesujące zestawienie dotyczy polskich miast, z których wyjechało na długi, czerwcowy weekend w ubiegłym roku. Top 10 powiatów zdominowały miasta z województwa śląskiego. Są to Świętochłowice, Siemianowice Śląskie oraz Katowice. Generalnie w rankingu znajdują się przede wszystkim duże, wojewódzkie miasta, takie jak Warszawa, Łódź, Kraków, wspomniane Katowice czy Wrocław, dlatego obecność Świętochłowic czy Siemianowic Śląskich, które nie są w ogóle ważnymi ośrodkami na Śląsku, a ich wielkość i liczba mieszkańców jest bardzo niska w porównaniu do dużych miast, mocno zaskakuje, a zajęły miejsce na podium i tuż za podium. Ranking prezentuje się następująco: 

  1. Warszawa - 162 procent stosunku przyjazdów do wyjazdów
  2. Poznań - 102‬ proc.
  3. Świętochłowice - 95 proc. 
  4. Siemianowice Śląskie - 82‬ proc.
  5. Rzeszów - 80‬ proc. 
  6. Łódź - 77‬ proc. 
  7. Kraków - 73 proc.
  8. Lublin - 68 proc. 
  9. Katowice - 66 proc. 
  10. Wrocław - 53 proc. 

Quiz. Majówka w PRL-u. Polegniesz już na 3 pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Ile dni trwała majówka w PRL-u?