Żory

Czerń, zieleń i kaskadowe tarasy. Nietuzinkowy apartamentowiec Żorro już prawie gotowy

2024-05-17 21:31

Mieszkańcy Żor mogą już podziwiać jedyny w swoim rodzaju projekt Macieja Franty. Niecodzienny apartamentowiec Żorro jest już prawie gotowy. Trwają prace w mieszkaniach. Budynek wygrał World Design Awards 2022.

Żorro, czyli nietuzinkowa wariacja na temat wielkiej płyty

Budowa prawdopodobnie najbardziej charakterystycznego budynku w Żorach dobiegła końca. Jak informuje portal Property Design, trwają jeszcze ostatnie prace polegające na urządzeniu wnętrz mieszkań. Pełen zieleni apartamentowiec Żorro jest projektem Macieja Franty. Wybudowany został u zbiegu ul. Handlowej oraz Prawniczej.

Żorro to nowoczesny apartamentowiec o nietypowym kształcie i elewacji. Jego autorzy chcieli, aby wyróżniał się na tle dotychczasowej zabudowy miejskiej i był wzorem do dalszych przemian. Na kaskadowym dachu znajdują się tarasy, których centrum stała się ściana pokryta mchem. W budynku znajduje się 51 mieszkań i wszystkie zostały już sprzedane.

Mimo że budowa dopiero dobiegła końca, apartamentowiec został już doceniony w prestiżowym konkursie World Design Awards 2022 w kategorii "Housing Concept".