Cud Polski 2024: Te trzy miejsca w Śląskim walczą o wygraną. Będziecie zaskoczeni

i

Autor: Śląskie Travel/KGO Cud Polski 2024: Te trzy miejsca w Śląskim walczą o wygraną. Będziecie zaskoczeni

Turystyka

Cuda Polski 2024: Te atrakcje Śląska są w konkursie National Geographic. Będziecie zaskoczeni

W tym roku w plebiscycie Cuda Polski, organizowanego przez National Geographic powalczy 48 miejsc z całego kraju. Wśród nominowanych znalazły się także trzy cuda z Górnego Śląska. Zwłaszcza jedno z nich może być sporym zaskoczeniem.

Cuda Polski 2024. Ruszyła kolejna edycja popularnego plebiscytu

Cuda Polski to plebiscyt stworzony przez magazyn "National Geographic Traveler". W tym roku będzie można głosować na 48 miejsc z całego kraju, przy czym "miejsca" są trochę umownym określeniem, bowiem wśród nominowanych znalazła się np. sosna krocząca z w Wełczu czy całe miejscowości, jak Darłowo, Pyzdry czy Chochołów. 

Sam konkurs zresztą służy temu, aby nie tylko wybierać Cuda Polski, ale także aby promować Polskę jak najbardziej lokalną i zachęcać do tego, aby odkrywać jej najmniej znane, ale niesamowicie ciekawe zakamarki. Na wszystkie nominowane miejsca, miejscowości, obiekty czy atrakcje internauci będą głosować przez 4 tygodnie. 

W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski – zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju - mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”.  

Cuda Polski 2024: Nominacje dla województwa śląskiego

Z każdego województwa w Polsce tradycyjnie wybrano po trzy najciekawsze atrakcje. W ubiegłym roku w Śląskiem wygrał Żelazny Szlak Rowerowy. - To jedna z największych atrakcji na Śląsku, którą upodobali sobie nie tylko mieszkańcy regionu, ale także amatorzy kolarstwa z całego kraju - opisali go organizatorzy konkursu. 

Szlak zatacza szeroką pętlę, przecinając polsko-czeską granicę i kreśląc na mapie niemal sześćdziesięciokilometrową nitkę. Dla wytrawnych rowerzystów cała trasa jest do pokonania w trzy godziny. Jednak wiele atrakcji, jakie są po drodze sprawiają, że trasa może zająć cały dzień, a nawet kilka - jeśli ktoś się uprze. 

A jakie Cuda Polski nominowano z województwa śląskiego w tym roku? 

Cuda Polski 2024: Bielsko-Biała

Co do jednego możemy być pewni - to nominacja, która broni się praktycznie sama. Nazywana "Małym Wiedniem" Bielsko-Biała to architektoniczna perełka Śląska i nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najpiękniejsze miasto w tym regionie, w którym znajduje się wiele atrakcji dla turystów, a także miejsc, które trwale zapisały się w historii nie tylko Śląska, ale i Polski. Mowa przede wszystkim o Studiu Filmów Rysunkowych gdzie powstał Bolek i Lolek, Reksio czy Pampalini Łowca Zwierząt.

Ale to też przepiękny Rynek z XVII- i XVIII-wiecznymi kamieniczkami, zamkiem książąt Sułkowskich, Domem Tkacza, pięknym Dworcem Kolejowym czy Bielskim Syjonem, a to naprawdę zaledwie promil atrakcji, których nie sposób zwiedzić w jeden weekend. Dlatego do Bielska-Białej ciągle się wraca, i wraca. 

Cuda Polski 2024: Szlak Beboków w Katowicach  

To tak naprawdę najmłodszy cud i najmłodsza atrakcja z województwa śląskiego, a zarazem najszybciej się rozwijająca. Szlak katowickich Beboków cały czas jest rozwijany. Nie ma praktycznie miesiąca, a czasem nawet tygodnia, aby w świat nie poszła informacja o nowym Beboku na terenie Katowic. Skąd się tam wzięły? Ano wyszły sobie z rysunków popularnego śląskiego artysty z Nikiszowca - Grzegorza Chudego, a inspiracją były oczywiście śląskie legendy. Z czasem Beboki zaczęły się faktycznie pojawiać w świecie rzeczywistym. Na początku na Nikiszowcu, a potem to już poszło i teraz praktycznie w każdej dzielnicy grasuje przynajmniej jeden mały, uroczy Bebok. 

Galeria katowickich Beboków. W tych miejscach znajdziesz te małe urwisy

Cuda Polski 2024: Graniczne Meandry Odry  

O Odrze w ostatnich latach mówi się najczęściej w negatywnym znaczeniu. Ale to też nie wina samej rzeki tylko tych, którzy regularnie ją zatruwają, a w konsekwencji zabijają tamtejszą faunę i florę. Same Graniczne Meandry Odry to zaledwie wycinek całej rzeki. Graniczne Meandry Odry to jeden z interesujących, chronionych obszarów, leżący na brzegach Odry w rejonie Chałupek oraz ujścia Olzy. - W tym miejscu rzeka jest nieuregulowana, a jej malownicze meandry wraz z okolicznymi łąkami i lasami tworzą teren cenny przyrodniczo - można przeczytać na stronie Śląskie Travel. 

Dolina rzeczna wyróżnia się na tym odcinku dużymi walorami krajobrazowymi. Obok głównego koryta z zakolami znajdują się tutaj stare odnogi rzeki na różnym etapie wypłycania. Mozaikę siedlisk tworzą wyspy oraz ławice żwiru, piasku i mułu w strefie przybrzeżnej, a także strome, niemal pionowe brzegi i wyrwy brzegowe. W cieku przeplatają się odcinki wody bystrej i wolno płynącej. 

Graniczne Meandry Odry - piękny zakątek przyrody przy granicy z Czechami ZDJĘCIA

QUIZ Dawne nazwy miast w województwie śląskim. Rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 13
Wladislavia brzmi niemal jak rumuńska Transylvania. Niemniej to miasto leżące w województwie śląskim. A jego dzisiejsza nazwa to: