Zima na Śląsku

i

Autor: Mariusz Grzelak

Quiz

Co się dzieje zimą na Śląsku? Rozwiąż QUIZ. Czy znasz te słowa i zwroty?

Zima na Śląsku jest ostra. Ale Ślązacy mają sposoby, aby poradzić sobie z siarczystym mrozem, śniegiem i lodem, a nawet czerpać z tego przyjemność. W tym quizie pytamy o śląskie słowa i zwroty odnoszące się do zimy. Osiągnięty wynik 10/10 będzie prawdziwym sukcesem.

Zima na Śląsku może być bardzo mroźna z temperaturami przekraczającymi -20 st. C. i zaspami wielkości człowieka. Uwaga! Śnieg pada biały, ale zdarza się, że potem jest czorny choby maras. Ale Ślązacy wiedzą dokładnie, co wtedy trzeba robić. Przygotowaliśmy quiz, w którym pytamy o śląskie słowa i zwroty dotyczące zimy, śniegu i lodu. Uzyskanie wyniku 10/10 powinno być obowiązkiem każdego Ślązaka. Dla osób słabiej rozumiejących język śląski wynik 7/10 też będzie powodem do dumy.

QUIZ o śląskich słowach 

Kto mieszka na Śląsku, ten dokładnie wie, jak po śląsku nazywają się części grubej zimowej odzieży i jakie sporty uprawia się zimą. Wiemy też, co trzeba zrobić, aby przed domem nie było tak ślisko i jak się zachować, wchodząc do domu. Co to jest zola po śląsku, co oznacza śląskie słowo śniygulok, co to handszuły po śląsku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w quizie.

QUIZ Co się dzieje zimą na Śląsku? Czy znasz te słowa i zwroty?

Pytanie 1 z 10
Zimą na Śląsku fest suje, to znaczy

Gdy już rozwiążesz quiz, koniecznie podziel się wynikiem na Facebooku i zachęć swoich znajomych do jego rozwiązania, aby porównać wyniki. A, żeby przekonać się, że zima na Śląsku faktycznie umie zaskoczyć, zobaczcie, co działo się na przełomie 1978 i 1979 roku, gdy nadeszła zima stulecia.

ZOBACZ ZDJĘCIA W GALERII