Już wkrótce katowicka premiera książki Anny Cymer
Anna Cymer od blisko dwóch dekad pisze o architekturze. Historią tej dziedziny zaczęła się interesować jeszcze na studiach. Pracę magisterską poświęciła idei osiedla społecznego, posługując się przykładem warszawskiego osiedla na Rakowcu. Badając historię architektury mieszkaniowej, zajęła się powojennymi koncepcjami, aż w końcu zafascynowała się budownictwem Polski Ludowej. Tak też narodziła się jej pierwsza autorska książka "Architektura w Polsce 1945–1989".
Teraz przyszedł czas na kolejną dekadę, czyli lata 90. ubiegłego wieku, które w kraju nad Wisłą upłynęły pod znakiem transformacji ustrojowej. Jednak zdaniem Cymer, tamta epoka w architekturze trwała znacznie dłużej - do początku XXI wieku, kiedy wciąż realizowano budynki według wcześniejszych projektów. Stąd też wziął się tytuł jej najnowszej książki "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji".
Transformacja ustrojowa, której rozpoczęcie kojarzymy z 1989 rokiem przyniosła fundamentalne zmiany na każdej płaszczyźnie życia, od polityki i ekonomii, po sposób zamieszkiwania, robienia zakupów czy wypoczynku. Wiele z tych zmian było wyczekanych, niektóre były bardzo potrzebne, inne przyniosły złe skutki. O wielu z nich można opowiedzieć za pomocą budynków, które wtedy powstały. Architektura jest ciekawym zapisem przemian tamtej epoki - mówi Oktawia Skakowska z Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, który organizuje spotkanie z Anną Cymer.
Podczas spotkania z autorką książki dowiemy się, co łączy Bibliotekę Śląską, katowicki budynek Banku PKO, wydziały Prawa i Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Anna Cymer wyjaśni też, jak transformacja zapisała się w architekturze, jakie nowe formy i funkcje przyniosła.
Kiedy spotkanie z Anną Cymer w Katowicach?
Katowicka premiera książki "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji" odbędzie się 9 maja o godz. 17:00 w Bibliotece Śląskiej w sali Parnassos. Wstęp wolny.
Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak, naukowczyni i nauczycielka akademicka, na co dzień związana z Katedrą Teorii, Projektowania i Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz Instytutem Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.