Jaworznicki Obszar Gospodarczy

i

Autor: UM Jaworzno

Jaworzno

Chińskie przedsiębiorstwo wycofało się z planów budowy fabryki w Jaworznie. Co z Izerą?

O tym, że firma CATL wycofała się z planów budowy fabryki w Jaworznie, poinformował prezydent Paweł Silbert. To miała być druga - obok Izery - największa inwestycja na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. A projekt pierwszego polskiego elektryka też wisi na włosku. Dlatego włodarz Jaworzna zaapelował do mieszkańców o pomoc w przekonaniu polityków, że budowa zakładu Izery w Jaworznie ma sens.

Chiński producent baterii do samochodów zrezygnował z budowy fabryki w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG) nie ma ostatnio dobrej passy. W Warszawie ważą się losy budowy fabryki samochodów elektrycznych Izera. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zajmuje się obecnie przeglądem dotychczasowych działań spółki ElectroMobility Poland. Rząd ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie polskiego elektryka w kwietniu.

Tymczasem prezydent Jaworzna Paweł Silbert za pośrednictwem Facebooka poinformował, że z planów budowy fabryki na terenie JOG wycofała się firma CATL. To chińskie przedsiębiorstwo założone w 2011 roku, specjalizujące się w produkcji technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, które bardzo szybko stało się jednym z najważniejszych graczy na rynku. CATL dostarcza swoje produkty takim firmom jak BMW, Hyundai, Honda czy Volvo.

Pierwsza europejska fabryka chińskiego producenta powstała w 2018 roku w Arnstadt w niemieckiej Turyngii. Jak się okazuje, CATL rozważała lokalizację zakładu na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ponieważ czas oczekiwania na zapewnienie prądu w wystarczającej ilości jest w Polsce zbyt długi. Dodam, że baterie produkcji CATL zasilają nowy model elektrycznego Volvo EX30, czyli technologicznego bliźniaka naszej Izery. Naszej, o ile polski rząd zdecyduje by dać jej szansę - napisał Paweł Silbert.

Budowa fabryki Izery. Najśmieszniejsze memy:

Prezydent Jaworzna o Izerze: będę walczył, aby budowa fabryki jednak się rozpoczęła

Na swoim profilu prezydent Jaworzna opublikował także list otwarty ws. budowy fabryki Izery w Jaworznie. Stara się w nim przekonać, że inwestycja jest potrzebna miastu i jego mieszkańcom.

Fabryka Izery to nie tylko tysiące nowoczesnych, dobrze płatnych miejsc pracy dla miasta i całego regionu, ale przede wszystkim magnes dla kolejnych nowoczesnych firm i wyspecjalizowanych miejsc pracy. To również współpraca międzynarodowa ze światowym koncernem samochodowym Geely, produkującym samochody elektryczne, m.in.: Volvo, Smart, Zeekr (...) Wiele lat temu przewidzieliśmy, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej postawi przed nami wyzwanie dekarbonizacji gospodarki. Jako jeden z nielicznych samorządów nie usiedliśmy w bezczynnym oczekiwaniu na negatywne skutki takich zmian. W jedynym dostępnym, sensownym i interesującym dla biznesu miejscu stworzyliśmy największą nową strefę ekonomiczną w województwie śląskim – Jaworznicki Obszar Gospodarczy. Kiedy kopalnia węgla i elektrownie w Jaworznie przejdą do historii, musimy mieć pewność, że jesteśmy gotowi zmierzyć się z ich stratą, projektując nową działalność w branży motoryzacyjnej. Tym właśnie ma być Fabryka Izery i obszar gospodarczy wokół niej - przekonuje prezydent Jaworzna Paweł Silbert.