Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

i

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu (fanpage)

Centrum Zdrowia Psychicznego już wkrótce w Bytomiu. Bez kolejek i bez skierowania

2023-03-05 19:06

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 zaplanowano na drugą połowę roku. Będzie to siódma tego typu placówka w województwie śląskim.

Bytomski szpital zakwalifikował się do pilotażowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. W jego ramach w całej Polsce otwierane są Centra Zdrowia Psychicznego. Na chwilę obecną jest ich już 71.

W województwie śląskim tego typu ośrodki uruchomiono w Tarnowskich Górach, Rybniku, Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach i Częstochowie. Bytom będzie siódmym miastem, gdzie pacjenci zyskają możliwość uzyskania specjalistycznej pomocy.

"Założenie Centrum Zdrowia Psychicznego jest takie, by osoba zmagająca się z dolegliwościami psychicznymi otrzymała pomoc jak najszybciej i mogła leczyć się w swoim środowisku" - wyjaśnił kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu Wojciech Sołtys, cytowany w komunikacie placówki.

Jak działa Centrum Zdrowia Psychicznego?

Kontakt z specjalistami jest możliwy bez skierowania i kolejek, a po poradę może przyjść każdy. Psycholog wykonuje test i na podstawie wyników kwalifikuje pacjenta jako przypadek nagły, pilny albo planowy.

W przypadkach pilnych pomoc jest udzielana w ciągu 72 godzin. Może przybrać różne formy m.in. regularnych wizyt u psychiatry, psychoterapii indywidualnej lub pobytu w oddziale dziennym. W przypadkach nagłych, które wymagają hospitalizacji, centra proponują opiekę całodobową w szpitalu.

Chorzy otrzymują ustalony, indywidualny plan terapii. Pomoc mogą uzyskać również ich bliscy. A jeśli zachodzi taka potrzeba, organizowane są wizyty domowe.

W jakim celu powstają Centra Zdrowia Psychicznego?

Umożliwienie leczenia na wczesnym etapie choroby ma zminimalizować jej rozwój i wyeliminować konieczność pobytu pacjenta w szpitalu.

Dane, które udało się pozyskać z już działających placówek, właśnie na takie efekty wskazują. Tam, gdzie funkcjonują Centra Zdrowia Psychicznego, mniej pacjentów trafia na szpitalne oddziały psychiatrii.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu. Jak będzie wyglądać?

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu powstaną dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. Będą tam dyżurować różni specjaliści: psycholog, terapeuta środowiskowy i pielęgniarka psychiatryczna.

Ponadto w Centrum Zdrowia Psychicznego zatrudnieni będą asystenci zdrowienia. Jest to nowy, aczkolwiek bardzo istotny zawód. Szczególnie w kontekście leczenia osób z chorobami psychicznymi.

Takim asystentem może zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczny kurs. Doświadczenie, które nosi ze sobą, pomaga pacjentom i personelowi terapeutycznemu.