Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki powstaje w Katowicach. Co zobaczymy w środku?

2025-07-24 10:25

W Katowicach trwa budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. To hołd dla wybitnego alpinisty, który mieszkał w Bogucicach. Co czeka na zwiedzających w nowoczesnym obiekcie? Sprawdź, kiedy planowane jest otwarcie i jakie atrakcje przygotowano dla miłośników gór!

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki powstaje w Katowicach

i

Autor: Maciej Mischok/ Archiwum prywatne

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki rośnie w Katowicach

Budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Bogucicach to długo wyczekiwana inwestycja. Obiekt powstaje w miejscu, gdzie mieszkał wybitny polski alpinista, Jerzy Kukuczka. Plac budowy znajduje się naprzeciwko bazyliki, u zbiegu ruchliwych ulic Katowickiej i Markiefki. Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami, które potrwają do grudnia 2026 roku – wtedy planowane jest zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytku.

Żona Jerzego Kukuczki, Cecylia Kukuczka, nie kryje radości z powstającego centrum:

Bardzo się cieszę, że w miejscu, gdzie urodził się mój mąż Jerzy Kukuczka, powstanie takie piękne Centrum Himalaizmu. Dla mnie to miejsce jest bardzo sentymentalne, tutaj mieszkaliśmy po ślubie, spędziłam tu wiele wspaniałych, pięknych chwil z Jerzym. Tu urodził się nasz pierwszy syn - mówi Cecylia Kukuczka.

Żywe muzeum polskiego alpinizmu

Centrum Himalaizmu ma być żywym muzeum poświęconym historii polskiego alpinizmu, a przede wszystkim Jerzemu Kukuczce. Obecnie postać wybitnego sportowca można poznać dzięki Izbie Pamięci w Istebnej, prowadzonej przez jego żonę, oraz Wirtualnemu Muzeum, prowadzonemu przez jego syna. Po otwarciu sal wystawowych Centrum Himalaizmu znajdą się w nim pamiątki po Jerzym Kukuczce i innych wybitnych wspinaczach.

W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt z wielotematyczną wystawą, interaktywnymi stanowiskami, możliwością zwiedzania mieszkania, w którym mieszkał Jerzy Kukuczka oraz ścianką wspinaczkową.

Budowa Centrum Himalaizmu w Katowicach

Zobacz zdjęcia

Co zobaczymy w środku? Sale wystawowe i mieszkanie Kukuczki

Wewnątrz obiektu znajdą się cztery sale wystawowe podzielone na tematyczne podgrupy, z których każda poświęcona będzie innym wątkom związanym ze wspinaczką wysokogórską czy trudem organizacji i przygotowania baz wypraw.

Zwiedzający będą mieli okazję poznać historie eksploracji Himalajów i Karakorum oraz wejść na ośmiotysięczniki i poznać historię polskich wypraw wspinaczkowych. Oddzielną część stanowić mają pamiątki związane z himalaizmem kobiecym. Zaszczytne miejsce przeznaczone jest na pamiątki związane z Wandą Rutkiewicz, Anną Czerwińską, Krystyną Palmowską, Kingą Baranowską czy Ewą Panejko-Pankiewicz.

To historie o wielkiej pasji, trudzie, wyrzeczeniach i smutku, ale również o wielkich sukcesach, radości i satysfakcji. Przestrzeń wystawy głównej poświęcona będzie przedstawieniu głównych łańcuchów górskich w Polsce i na świecie, wyprawom wspinaczkowym Jerzego Kukuczki oraz organizacji wypraw wysokogórskich. Przedstawione zostaną eksponaty związane z górską codziennością.

Integralną częścią Centrum będzie mieszkanie Jerzego Kukuczki, prezentujące jego historię, życie i osiągnięcia. Dzięki temu oraz zgromadzonym pamiątkom z wypraw poczujemy niezwykłość tego miejsca.

Centrum Himalaizmu – miejsce spotkań i aktywności sportowych

Centrum Himalaizmu będzie nie tylko przestrzenią muzealno-wystawową, ale także miejscem organizacji spotkań miłośników gór oraz przestrzenią do aktywności sportowych. W obiekcie zaplanowano salę audytoryjną, w której odbywać się będą pokazy filmowe i spotkania środowiska wspinaczkowego oraz pasjonatów gór.

Ponadto w budynku powstanie profesjonalna ścianka wspinaczkowa, która umożliwi aktywną formę spędzania czasu i będzie inspirować do rozwijania pasji. Ścianka dostępna będzie dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie umiejętności w zakresie wspinaczki sportowej i rekreacyjnej.

Śląsk Radio ESKA Google News

Kiedy otwarcie i ile to kosztuje?

Budowa obiektu powinna się zakończyć za niespełna dwa lata. Później trzeba będzie jeszcze zaaranżować wystawy wewnątrz budynku. Szacowany łączny koszt budowy i utworzenia ekspozycji to ok. 70 mln zł.

Quiz. Góry na świecie. Od 10. pytania zaczynają się Himalaje trudności!
Pytanie 1 z 16
Mount Everest to najwyższy szczyt: