Cena chleba coraz wyższa

i

Autor: Paweł Jaskółka

Pieniądze

Cena chleba najwyższa w historii. Kiedy chleb przestanie drożeć?

2023-08-24 8:13

Chleb kosztuje dzisiaj o prawie 25 proc. więcej niż przed rokiem. Jest najszybciej drożejącym produktem spożywczym w Polsce. Cena chleba bije kolejne rekordy. Za cenę bochenka sprzed roku, obecnie kupilibyśmy zaledwie 3/4 tego samego bochenka. Kiedy chleb przestanie drożeć? Mamy odpowiedź ekonomistów.

Chleb w Polsce jest podstawowym produktem spożywczym. Dlatego każdy wzrost ceny chleba gwałtownie i niemal natychmiast odbija się na domowych budżetach Polaków. Z danych z comiesięcznego indeksu cen w sklepach detalicznych firmy UCE Research oraz uczelni USB Merito wynika, że w lipcu pieczywo było wśród pięciu najbardziej drożejących kategorii w Polsce. Cena chleba jest średnio 24,8 proc. wyższa niż rok temu.

Ile kosztuje chleb dzisiaj?

Najtańszy chleb kupimy w sklepach sieciowych. W Biedronce chleb śniadaniowy 500 g to wydatek 2,37 zł, czyli 4,74 zł/kg. W Lidlu chleb z makiem 360 g kosztuje 3,89 zł, czyli 10,81 zł/kg. W małych piekarniach rzemieślniczych cena chleba jest znacznie wyższa nawet 13 zł/kg.

Po szczycie wzrostu cen wiosną wydawało się, że z miesiąca na miesiąc dynamika zacznie spadać, jednak mimo rządowej tarczy dla producentów pieczywo znowu drożeje coraz mocniej i wszystko wskazuje na podwyżki w następnych miesiącach - informuje "Rzeczpospolita".

Dlaczego chleb jest taki drogi?

Na cenę chleba wpływa cena mąki - co jest oczywiste. Ale nie tylko. Biorąc pod uwagę elementy składowe ceny chleba, można powiedzieć, że największe znaczenie ma surowiec, jakim jest mąka, a obok niej koszt transportu i energii oraz marża producentów i sklepów.

Piekarze wskazują na znaczne koszty po stronie cen rachunków za gaz i energię elektryczną, więc jest to równie znaczący element jak sam surowiec do wypieku chleba. Zauważają, że generatorem kolejnych kosztów stają się koszty pracy, w tym podwyżka płacy minimalnej (w styczniu, a następnie w lipcu) oraz ogólna presja płacowa, szczególnie, że wiele zakładów zatrudnia do kilkuset osób.

Kiedy chleb będzie tańszy?

Niestety wiadomości dotyczące cen chleba w Polsce w najbliższej przyszłości nie są dobre.

- W najbliższej przyszłości najbardziej mogą niepokoić koszty zatrudnienia i koszty stałe, a także transportu oraz energii. Czynniki te w przyszłości nie przyjmą tendencji malejącej, co bezpośrednio determinuje dalsze wzrosty w tej kategorii. Trend wzrostowy będzie zjawiskiem powolnym, ale zdecydowanie rosnącym – mówi "Rzeczpospolitej" dr Hubert Gąsiński, ekspert z Uczelni WSB Merito Warszawa. 

Według niego konflikt za wschodnią granicą zawsze będzie mieć wpływ na ceny zdecydowanej większości produktów, a przede wszystkim ceny pieczywa. Jego zdaniem ten wpływ nie zostanie zatrzymany z uwagi na bardzo duży udział światowej wielkości produkcji zbóż przez Ukrainę.

QUIZ o przysmakach PRL. Schabowy z mortadeli i kogel mogel. A święta pachniały pomarańczami

Pytanie 1 z 13
Inna nazwa popularnego w czasach PRL chleba w jajku: