Zajęcia mają na celu uświadomienie młodym dziewczynkom, żeby już od najmłodszych lat zaczęły dbać o swoje ciało i zdrowie. Jak zaznaczają prowadzący, bardzo ważne jest, aby samobadanie weszło im w nawyk już od najmłodszych lat. Jak się okazuje, takiej wiedzy dotychczas nie miały.
- To, że takiej wiedzy nie ma, widzimy podczas zajęć. Dziewczynki są zaskoczone, ale pozytywnie zaskoczone. My wczoraj odbyliśmy już taki pierwszy cykl pogadanek. I jest naprawdę bardzo pozytywny feedback i wiem na 100% że taka akcja jest bardzo potrzebna. - mówi Katarzyna Zimnik.
Temat dla młodych nadal jest wstydliwy
Podczas zajęć dochodziło do sytuacji wstydliwych. Dziewczynki momentami odbierały sytuację w sposób humorystyczny, tak jak było im najłatwiej pokonać temat, wydający się dla nich tabu. Jednak organizatorzy mieli na to sposób
- Pozwalamy się dziewczynkom wyśmiać na początku. Pozwalamy im nazwać piersi potocznymi mi nazwami, tak żeby potem je naprowadzić na prawidłową nazwę. - dodaje.
Najważniejszym celem warsztatów to pokazanie młodym dziewczynkom, że muszą pokochać swoje ciało. Tego tematu nie mogą się wstydzić. Fundacja wyznaje zasadę "Czego się Ania za młodu nauczy, to Anna na starość i w całym życiu będzie wiedziała". Kiedyś nie było to powszechne, dlatego właśnie jest to tak ważny aspekt dla organizatorów.
Podczas spotkania młode uczestniczki mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomach, jedna z piersi jest zdrowa, druga ma początki nowotworowe, trzecia ma wyczuwalne guzy. Bardzo ważnym elementem jest oswojenie się dziewczynek z tematem.
Profilaktyka może uratować życie
Zaznaczono również, dlaczego tak ważna jest profilaktyka. W Polsce na nowotwór piersi choruje w Polsce prawie 25 tysięcy osób, z czego 9 tysięcy umiera. Dlatego tak ważne jest badanie palpacyjne, a niestety - wykonuje je jedynie 20% Polek. Można wygrać z nowotworem, jeśli w miarę wcześnie podejmie się leczenie.
- Profilaktyka to jest bardzo ważny temat. Teraz coraz bardziej nagłaśniany. Jeżeli na początku zadbamy i wyczujemy nawet małą zmianę nowotworowa, to ona jest nawet w 100% uleczalna. - dodaje Katarzyna Zimnik.
Pomagają w wyborze biustonosza
Druga część pogadanki dotyczy tematu biustonoszy. Fundacja uczy dziewczynki jak zakładać biustonosz. Prowadzący tłumaczą jakie są podstawy brafittingu: z ilu części się składa taki prawidłowy profesjonalny biustonosz. Dodatkowo przypominają, że nienoszone już biustonosze mogą przynosić do recyklingu.
- Potrzebne jest edukowanie małych dziewczynek, tak żeby były świadome. Na początku widać było zawstydzenie, bo dopiero wkraczają w wiek dojrzewania i nie wszystkie chcą uczestniczyć, bo się wstydzą. Myślę, że to faktycznie podziała. Będą inaczej patrzeć na swoje piersi i to będzie taka świadomość zapoczątkowana. - mówi Joanna Kuc-Maślanka, wychowawczyni klasy piątej.
Jak zaznacza, ważne, by w szkołach pojawiały się takie inicjatywy, bo profitują one w starszym wieku. Taki temat powinien pojawiać się również na godzinie wychowawczej. Wychowawczyni dodaje, że o piersi należy dbać jak o nogę czy rękę, a w razie problemów udać się do lekarza. Ważne jest, aby uczyć młode kobiety, że zdrowie piersi to nie tylko ich fizyczna kondycja, ale również akceptacja siebie i umiejętność docenienia swojego ciała takim, jakie jest.
Akcja w mysłowickich szkołach przebiega pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza. Fundacji zależy, aby dotrzeć do jak największej liczby dziewczynek.