Zagłębiowski Szpital Kliniczny rozpoczął działalność

i

Autor: Zagłębiowski Szpital Kliniczny

Zagłębie

Zagłębiowski Szpital Kliniczny rozpoczął działalność. Placówka będzie kształcić przyszłych lekarzy

We wtorek 1 października Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie oficjalnie przekształcił się w Zagłębiowski Szpital Kliniczny. W placówce uczyć się będą studenci kierunków medycznych studentów Akademii WSB.

W Czeladzi i Będzinie powstał Zagłębiowski Szpital Kliniczny

Status szpitala klinicznego oznacza, że - oprócz leczenia pacjentów - placówka będzie szkolić przyszłych lekarzy i prowadzić badania naukowe. Przygotowania do tej zmiany zajęły szpitalowi w Czeladzi kilka dobrych lat.

Placówka zainwestowała ponad 60 mln zł w poprawę warunków leczenia pacjentów, w tym remont oddziałów i zakup nowego sprzętu. Stworzono także nową infrastrukturę dydaktyczną dla studentów.

Ranking najlepszych porodówek w woj. śląskim

W ZSK będą się uczyć studenci Akademii WSB

Zagłębiowski Szpital Kliniczny jest pierwszą placówką w pełni dedykowaną Akademii WSB. W związku z jego uruchomieniem zmieniło się podejście do formuły kształcenia przyszłych lekarzy. Od teraz studenci Akademii WSB będą mieć kontakt ze szpitalem już podczas pierwszego roku nauki.

Kształcenie lekarza nie może się zamknąć tylko w uczelni, ono musi być związane z pacjentem, ze szpitalem, z tym co się dzieje w szpitalu - taki system kształcenia daje największy efekt – podkreślił w informacji prasowej dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego.

Studenci Akademii WSB mieli już okazję uczyć się w murach szpitala w ubiegłym roku akademickim. W tym roku uczelnia na pierwszy rok studiów przyjmie kolejne 60 osób. Z infrastruktury dydaktycznej placówki skorzystają także studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego.

Wszystkie nasze oddziały są akredytowane do kształcenia rezydentów, absolwenci medycyny chętnie wybierają nasz szpital do odbycia stażu. Włączenie naszej placówki do procesu kształcenia przeddyplomowego jest zatem naturalnym etapem rozwoju szpitala - dodał dr Dariusz Jorg.

ZSK stawia na innowacyjne metody nauczania

Kształcenie w Zagłębiowskim Szpitalu Klinicznym będzie połączeniem tradycyjnych metod nauczania z innowacyjnym podejściem. Studenci w ramach zajęć skorzystają z nowoczesnych technologii takich jak symulacje medyczne czy wirtualna rzeczywistość. Celem placówki jest wyposażenie przyszłych lekarzy w wiedzę i umiejętności praktyczne, w tym komunikację z pacjentem.

W Collegium Medicum – Wydział Medyczny Akademii WSB stawiamy na najnowocześniejszy sprzęt, taki jak fantomy, czyli zaawansowane symulatory noworodka, osoby dorosłej czy osoby w podeszłym wieku, które pozwalają przyszłym studentom poczuć się jak na prawdziwej sali operacyjnej – zaznaczyła dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, rektor Akademii WSB.