To koniec żywieckiego Szpitala?
Szpital Żywiec z powodu braku płynności finansowej stoi na skraju konieczności ograniczenia swojej działalności.
- Obecna sytuacja wynika przede wszystkim ze zbyt niskich planów rzeczowo-finansowych, nieadekwatnych do potrzeb i ilości leczonych w żywieckim szpitalu pacjentów. Problem ten przełożył się na bardzo dużą liczbę nadwykonań, do dzisiaj nierozliczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, których łączna wartość wynosi około 39 milionów złotych - czytamy w apelu.
Jak już pisaliśmy, szpital w Żywcu od października zamyka do końca roku oddziały i szpitalne poradnie zdrowia. Spółka, która prowadzi szpital poinformowała, że zawieszenie działalności dotyczy następujących oddziałów:
- Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I
- Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II
- Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii
- Poradni Położniczo-Ginekologicznej
- Poradni Urazowo-Ortopedycznej
- Od marca ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. To spowodowało niemożność zapewnienia ciągłości pracy w wymienionych komórkach organizacyjnych – wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor żywieckiego szpitala.
To jedyny szpital w powiecie
Szpital Żywiec jest jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z NFZ, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (zarówno planowej, jak i nagłej) na terenie Powiatu Żywieckiego, zamieszkiwanego przez blisko 150 tysięcy mieszkańców.
Pełni kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia regionu.
- W 2022 roku szpital udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tysiącom pacjentów,
- w 2023 roku liczba ta wzrosła do ponad 146 tysięcy.
- W pierwszym półroczu bieżącego roku liczba przyjęć do szpitala wyniosła ponad 65 tysięcy.
- (...) NFZ nie reguluje na bieżąco zobowiązań wynikających z wykonanych świadczeń ponad limitowych, co prowadzi do narastających problemów finansowych. Brak tych środków znacząco ogranicza możliwości funkcjonowania szpitala, a zbyt niskie miesięczne plany rzeczowo-finansowe dodatkowo uniemożliwiają odpowiednie planowanie i realizację zadań medycznych. Obecnie szpital zmaga się z trudnościami z wypłatą wynagrodzeń dla personelu medycznego oraz z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców, co grozi przerwaniem świadczenia usług medycznych, a w ostateczności nawet zamknięciem działalności Szpitala Żywiec. - mówią twórcy petycji
Śląski oddział NFZ informuje, na bieżąco rozlicza i płaci za świadczenia wynikające z umów oraz te, które są nielimitowane. Rozliczanie za drugi kwartał jeszcze trwa. Dodaje, że wszystkim zależy na utrzymaniu powiatowego charakteru Szpitala Żywiec, tak aby jak najlepiej zabezpieczał mieszkańców, ale i turystów.
- Zależy nam na podstawowych oddziałach szpitalnych m.in.: wewnętrznym, neurologii, chirurgii, ortopedii, ginekologii i położnictwie, pediatrii - są to świadczenia potrzebne mieszkańcom regionu - dodali na początku września.