Spis treści
- 4200 złotych dla bezrobotnych. Dla kogo dodatek solidarnościowy?
- Dodatek solidarnościowy dla bezrobotnych - warunki. Dla kogo 4200 złotych?
- Dodatek solidarnościowy. Jak i gdzie złożyć wniosek?
- Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych
4200 złotych dla bezrobotnych. Dla kogo dodatek solidarnościowy?
Do sejmu trafił projekt dodatku solidarnościowego dla bezrobotnych, a konkretnie dla osób, które straciły pracę przez pandemię koronawirusa. I takie właśnie osoby mają otrzymać specjalny zasiłek solidarnościowy w wysokości nawet 4200 złotych netto przez trzy miesiące, czyli 1400 złotych dla bezrobotnych miesięcznie.
Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 złotych miesięcznie ma przysługiwać przez trzy miesiące - od czerwca od sierpnia. W praktyce oznacza to, że prawo zadziała wstecz a zasiłek solidarnościowy otrzymamy jednym przelewem w wysokości 4200 złotych netto. Świadczenie jest zwolnione z podatku PIT.
ZOBACZ także: Kiedy otwarcie granic z Czechami? Znamy dokładną datę! Kwarantanna zostanie zniesiona
Dodatek solidarnościowy dla bezrobotnych - warunki. Dla kogo 4200 złotych?
Nowy projekt dodatku solidarnościowego przedstawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada pomoc osobom, które przez pandemię straciły źródło dochodu. Projekt wszedł w życie 21 czerwca. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać od państwa 4200 złotych świadczenia z dodatku solidarnościowego? Świadczenie przysługuje osobom, które:
- straciły pracę po 31 marca 2020 roku,
- płaciły składki ZUS przez co najmniej 90 dni.
Co ważne, dodatek solidarnościowy nie przysługuje rolnikom ani pracownikom, którzy nie byli ubezpieczeni.
Dodatek solidarnościowy. Jak i gdzie złożyć wniosek?
Ważna informacja jest taka, że dodatek solidarnościowy nie przysługuje nam z automatu. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który znajdziemy najpewniej na elektronicznej platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W odpowiednim wniosku muszą się znaleźć takie informacje jak:
- dane osoby uprawnionej do świadczenia.
- dane pracodawcy.
- oświadczenie o spełnieniu warunków.
- wskazanie rachunku płatniczego.
- podpis.
Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych
Wraz z wprowadzeniem w życiu dodatku solidarnościowego ma wzrosnąć również zwykły zasiłek dla bezrobotnych. W sumie taki zasiłek ma wzrosną do kwoty 1200 złotych., ale tylko przez trzy miesiące. Później kwota ta spadnie do niecałych 950 złotych (ponad 750 złotych na rękę).
ZOBACZ także: Dyskryminacja turystów ze Śląska. Władze lotniska w Pyrzowicach proszą ULC o interwencję w sprawie lotów do Grecji