Nagrody Gospodarcze Europejskiego Kongresu MŚP 2024 przyznane

i

Autor: Europejski Kongres MŚP

Katowice

14. EKMŚP za nami. Nagrody dla polskich jednorożców i popularyzatorów polskiej nauki

2024-11-01 15:09

W dniach 29-30 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się 14. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W programie pierwszego dnia znalazła się coroczna Gala Społeczności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podczas której przyznano Nagrody Gospodarcze Kongresu. Wśród laureatów znalazły się polskie jednorożce - firmy pozostające w rękach prywatnych właścicieli, które są wyceniane ponad 1 mld dolarów.

Rewolucja w branży beauty i lider opieki długoterminowej w Polsce

Podczas uroczystej gali otrzymał Booksy, polski start-up założony w 2014 roku przez Konrada Howarda i Stefana Batorego jako platforma służąca do rezerwowania wizyt w salonach urody. To rozwiązanie ułatwia klientom rezerwację wizyty, a właścicielom salonów beauty pomaga w zarządzaniu biznesem. Booksy jest jednym z najszybciej rozwijających się startupów na arenie międzynarodowej. Obecnie z aplikacji korzysta ponad 40 mln użytkowników w 25 krajach, w tym w USA, Francji, Hiszpanii, Anglii, Brazylii i RPA.

Wyróżniono również Beatę Drzazgę, przedsiębiorczynię, twórczynię i właścicielkę wielu firm w kraju i za granicą. To ona założyła BetaMed S.A., największą w Polsce firmę medyczną z zakresu opieki długoterminowej w domu pacjenta. Zdolna bizneswoman angażuje się również w działalność charytatywną, prowadzi fundację działającą na rzecz osób w trudnych sytuacjach życiowych. Jest współautorką prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, a także Dziekanem Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, wiceprezeską Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i członkinią Prezydium Rady Polskich Przedsiębiorców.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Nagrody za wkład w integrację zawodową uchodźców i rewolucję w sektorze danych satelitarnych

Nagrodę za wkład w integrację zawodową uchodźców na polskim rynku pracy odebrali Kevin J. Allen i Astrid Castelein. Pierwszy jest Przedstawicielem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce, a drugi - dyrektorem Biura UNHCR w Krakowie. UNHCR monitoruje przestrzeganie przez polski rząd międzynarodowych standardów prawa uchodźczego, prawa dotyczącego bezpaństwowości oraz praw człowieka. Przedstawicielstwo działa w Polsce od 1992 roku, jest inicjatorem licznych projektów i działań partnerskich, mających na celu ułatwienie integracji zawodowej uchodźców na polskim rynku pracy. 

W gronie laureatów znalazł się również Rafał Modrzewski, pochodzący z Katowic współzałożyciel i CEO polsko-fińskiego startupu ICEYE. Firma działa na rynku niecałą dekadę i już zdążyła dokonać przełomu w obserwacji Ziemi z kosmosu, budując pierwszego na świecie satelitę SAR - radar z syntetyczną aperturą o wadze nieprzekraczającej 100 kg. ICEYE jest światowym liderem w zakresie obserwacji naszej planety, monitorowania zmian czy analizowania katastrof naturalnych z wykorzystaniem zobrazowań pozyskiwanych przez ponad 30 satelitów. Dzięki danym, które firma pozyskuje, instytucje państwowe i prywatne firmy mogą podejmować lepsze decyzje strategiczne i biznesowe.

Nagroda dla dr Kaweckiego za promowanie polskich innowacji 

Ostatnim z pięciu laureatów był dr Maciej Kawecki, popularyzator polskiej nauki i innowacji, a przy tym dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Jest prezesem Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i prorektorem ds. innowacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa. Jednak młodzi Polacy mogą go lepiej kojarzyć z kanału "This is IT" na YouTube, a nieco starsi - z prowadzenia cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN. Dr Kawecki jest również autorem podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat "Technicznie Rzecz Biorąc".

Dedykuję tę nagrodę młodym Polakom, którzy zdobywają złote medale na międzynarodowych olimpiadach - informatyce, ekonomii, chemii, matematyce czy sztucznej inteligencji. To talenty, które plasują Polskę w czołówce światowej nauki. Nasza przyszłość leży w tworzeniu warunków, które sprawią, że młodzi naukowcy będą widzieli Polskę jako swoje miejsce. Musimy podjąć działania, aby Polska stała się dla nich domem, do którego pragną wracać, bo dziś nauka jest naszym największym skarbem - powiedział dr Kawecki, odbierając nagrodę.

Quiz. Wskaż, w jakim województwie leży to miasto. Trudne zadanie dla ekspertów
Pytanie 1 z 12
W jakim województwie leży Bydgoszcz?