Górnik Zabrze przegrał ostatni mecz z Jagiellonią 2:0, ale wynik nie będzie miał żadnego wpływu na przyspieszenie lub opóźnienie sprzedaży klubu. Górnik to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. 14-krotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski, a wśród osiągnięć znajduje się także gra w finale Pucharu Zdobywców Pucharów z Manchesterem City. Teraz legendarny klub polskiej Ekstraklasy jest na sprzedaż. Większościowy pakiet chce sprzedać samorząd Zabrza, zachowując sobie honorową jedną akcję.
Kiedy nastąpi sprzedaż Górnika Zabrze
Do końca stycznia 2025 przedłużony został termin składania wniosków przez podmioty zainteresowane udziałem w negocjacjach dotyczących zakupu akcji Górnika Zabrze. Większościowym udziałowcem klubu, występującego w piłkarskiej ekstraklasie, jest samorząd miasta.
Pierwotnie zgłoszenia można było składać do 4 listopada. O zmianie terminu miasto poinformowało w ogłoszeniu podpisanym przez prezydent Aleksandrę Rupniewską.
Decyzja jest podyktowana prośbą potencjalnych inwestorów oraz koniecznością przygotowania audytów i stosownej dokumentacji przez spółkę na potrzeb prowadzonego postępowania
- wyjaśniła prezydent Zabrza.
Jakie są warunki sprzedaży Górnika Zabrze
Ogłoszenie o sprzedaży Górnika Zabrze ukazało się pod koniec września. Zgodnie z jego treścią samorząd zamierza sprzedać wszystkie swoje udziały w klubie, za wyjątkiem jednej akcji. Ale to nie wszystkie warunki. Samorząd zastrzegł sobie także prawo do decydowania o zmianie nazwy klubu i jego siedziby oraz zachowania prawa do powołania i odwołania jednego członka rady nadzorczej spółki.
Chętni do udziału w negocjacjach muszą określić program rozwoju Górnika, w tym planowane nakłady i zobowiązania inwestycyjne w okresie 10 lat, wskazać sposób i źródła finansowania nabycia akcji oraz planowanych nakładów.
Wnioski będzie oceniał zespół powołany przez prezydenta miasta.
Kibice Górnika Zabrze
Zobacz zdjęcia
Kto kupi Górnik Zabrze?
Oficjalnie przejęciem Górnika Zabrze zainteresowane są trzej inwestorzy z Zabrza, Katowic i Niemiec. Magnesem jest nazwisko Lukasa Podolskiego, mistrza świata z 2014 roku. To on przyciąga kapitał i swoją postawą na boisku, a zwłaszcza w biznesie gwarantuje dobre inwestycje.
W czwartek nowe wieści w sprawie sprzedaży Górnika Zabrze przekazał portal Meczyki. Według doniesień, pojawił się kolejny inwestor - firma Panattoni. Obecnie ten deweloper nieruchomości przemysłowych jest jednym z największych dostawców powierzchni magazynowych i produkcyjnych w Europie.
Panattoni chciałoby przejąć Górnika Zabrze. (...) Według naszej wiedzy już odbyły się rozmowy w tej sprawie, w które zaangażowany jest Lukas Podolski - piłkarz, ale też, a może przede wszystkim, świetny ambasador Górnika
- przekazał Tomasz Włodarczyk z Meczyków.
Historia sprzedaży Górnika Zabrze
Górnik istnieje od 75 lat, futbolowa spółka zarządza nim od 1996 roku. Została założona przez osoby fizyczne i firmy, potem miała różnych właścicieli. Ostatnim prywatnym było Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz Polska (2007-11). W połowie 2011 większość akcji z powrotem przejął samorząd Zabrza.
W listopadzie 2023 radni Zabrza zdecydowali o "przystąpieniu do procesu prywatyzacji Górnika". Chęć udziału zgłosiły trzy podmioty: z Zabrza, Katowic i Niemiec.
Jesienią 2023 podczas meczów Górnika na własnym stadionie część kibiców domagała się od prezydent Mańki-Szulik, by "oddała" klub, znajdując dla niego inwestora. Ze zleconej przez samorząd wyceny wynikało, że całość akcji Górnika jest warta ok. 8 mln złotych.
Po 13. kolejce spotkań ekstraklasy prowadzony przez trenera Jana Urbana zespół zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli z dorobkiem 18 punktów. Ostatni mecz Górnik Zabrze przegrał u siebie z Jagiellonią 2:0, ale wynik nie ma żadnego wpływu na proces sprzedaży.