Coroczne obrzędy to już tradycja
Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej jest corocznie organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu przy udziale Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
- Dla mnie najważniejsze jest to, że są ludzie znajdujący czas, by być animatorami tego żywego słowa tradycji. I to jest dobre i ciekawe. Cieszymy się, że mamy takich ludzi - mówi kilka lat temu Włodzimierz Cybulski, ówczesny zastępca Burmistrza Strumienia.
I to się nie zmieniło. W czerwcowe niedziele Park Miejski w Strumieniu co roku rozbrzmiewa gwarą i dźwiękami regionalnej muzyki! W tym roku odbyła się XIV edycja Dnia Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej, którą organizowano pod hasłem „My też kiedyś młodzi byli i do szkoły my chodzili”.
- Chcemy uratować od zapomnienia piękne cieszyńskie stroje, pieśniczki i tańce. Na co dzień również podejmujemy wiele działań w tym kierunku. Jeździmy do przedszkoli, szkół, bibliotek, opowiadamy tam o stroju cieszyńskim - tłumaczyła zamysł całego święta w 2012 roku prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu, a zarazem główna organizatorka imprezy, Anastazja Żur.
Jak przebiega Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej?
Coroczne wydarzenie kulturalne jest okazją do spotkań, wspomnień i wzmacniania więzi między mieszkańcami. Park Miejski w Strumieniu przez kilka godzin tętni życiem, śmiechem i muzyką, przypominając wszystkim uczestnikom o pięknie i wartości lokalnych tradycji. Całe wydarzenie skupia się m.in. na ukazaniu cieszyńskich zwyczajów, strojów, jak również poznania cieszyńskich pieśni i tańców. To też miejsce, w którym dochodzi do swoistej wymiany kulturowej, bowiem co roku na Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej w Strumieniu zapraszane są zespoły z bliższych i dalszych miejscowości. Dzięki temu lokalna społeczność jest w stanie poznać trochę inną, ale jakże żywą i podobną do ich kulturę i historię.
Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej nagrodzony
W 2014 roku Urząd Marszałkowski ogłosił listę laureatów konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”. W konkursie docenione zostały również Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej w Strumieniu, który zajął II miejsce w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje.
W tej samej edycji III miejsce zajął Leksykon Pieśni Śląskiej gminy Godów. To prawie 200 stron, na których znajduje się niemal 200 pieśni ludowych i kościelnych. Pochodzą one z okresu przedwojennego oraz powojennego. Opowiadają o życiu wsi Łaziska i jej okolicach. Pisaliśmy o nim tutaj: