„Świat Neuro-Mocy” z Dąbrowy Górniczej edukuje
Zespół „Świat Neuro-Mocy” to wyjątkowa grupa młodych ludzi, którzy swoją pasję i doświadczenia chcą wykorzystać, by zmieniać społeczne podejście do neuroróżnorodności. W skład zespołu wchodzi czworo uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej, z których część to osoby z diagnozą ADHD lub ze spektrum autyzmu, a pozostali interesują się tym zagadnieniem.
Ich misją jest edukowanie społeczeństwa, obalanie stereotypów i mitów, a także przeciwdziałanie dezinformacji. Wierzą, że dzięki wspólnym działaniom mogą zwiększyć świadomość Polaków na temat neuroróżnorodności i przyczynić się do większej liczby trafnych diagnoz, co przełoży się na lepsze wsparcie dla osób neuroatypowych.
Na ich profilu na instagramie o nazwie swiatneuromocy można zapoznać się z wieloma treściami edukacyjnymi i zdrowotnymi. Twórcy projektu podkreślają, że choć ich działalność ma charakter edukacyjny, publikowane przez nich treści nie mogą zastępować profesjonalnej porady lekarskiej czy diagnozy. W ramach projektu zamierzają dzielić się wiedzą na temat neuroróżnorodności, wyjaśniając m.in. czym jest, czy można ją „wyleczyć” oraz czym dokładnie są autyzm i ADHD. Na ich kanałach znajdą się również obalane mity, prezentowane fakty oraz informacje mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zrozumienia dla osób neuroatypowych.
Neuro-Warsztaty w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym: edukacja i świadomość neuroróżnorodności
Już we wtorek, 28 stycznia 2025 roku, w auli budynku przy ul. Zawidzkiej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Neuro-Warsztaty, organizowane przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. To niezwykła inicjatywa, która przybliży temat neuroróżnorodności, zwracając uwagę na ważne zagadnienia związane z funkcjonowaniem osób neuroatypowych.
Wartościowa edukacja dla różnych grup wiekowychWarsztaty będą odbywać się w dwóch blokach czasowych, dostosowanych do różnych grup uczestników:
- 8:55 – zajęcia skierowane do uczniów liceum,
- 10:45 – warsztaty dla klas 4–8 ze szkół podstawowych.
Dzięki zaangażowaniu uczniów i pasji do szerzenia wiedzy, Neuro-Warsztaty stanowią niepowtarzalną okazję do zdobycia praktycznych informacji w interaktywny i przystępny sposób.
W programie:
- Jak wziąć udział w olimpiadzie bez wkuwania?
- Co to jest neuroróżnorodność?
- Czym charakteryzują się ADHD i spektrum autyzmu?
- Dobre i złe strony bycia osobą neuroróżnorodną
- Droga do diagnozy
- Jak szkoła może Ci pomóc?
- Quiz z nagrodami!
Neuro-Warsztaty to wydarzenie z udziałem publiczności, które łączy wartości edukacyjne z angażującą formą przekazu. Uczniowie, stojący za inicjatywą, biorą udział w olimpiadzie praktycznej „Zwolnieni z Teorii”, co dodatkowo podkreśla ich zaangażowanie w realizację projektów społecznych o realnym wpływie na otoczenie.
Polecany artykuł: