Pierwszy śląski olejomat postawiono w Bytomiu
Z bytomskiego olejomatu mieszkańcy miasta będą mogli korzystać już od najbliższego poniedziałku 7 kwietnia. Urządzenie opracowane przez firmę EMKA SA postawiono na parkingu przy ul. Pułaskiego 71. To pierwsza i na ten moment jedyna taka maszyna na Śląsku. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości inne miasta pójdą w ślady Bytomia.
- W naszym mieście na razie pojawił się jeden olejomat, do którego mieszkańcy będą mogli oddać zużyty olej spożywczy. To wyjątkowa inicjatywa, która pozwoli każdemu z nas przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń i ochrony środowiska - zachęca Zuzanna Kurczek, naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
Dlaczego segregacja oleju jest tak ważna?
Większość nieświadomych osób zużyty tłuszcz i olej wylewa do zlewu lub toalety. Oczyszczalnie z reguły potrafią poradzić sobie z takimi zanieczyszczeniami, jednak nadmiar tłuszczu może zmniejszyć efektywność ich działania, a także niszczyć bakterie i mikroorganizmy, które są kluczowe w całym procesie oczyszczania. Niestety, wylewanie oleju do kanalizacji najczęściej prowadzi też do zatykania rur, uszkadzania kanalizacji i co więcej, może szkodzić środowisku.
- Tłuszcze, oleje i inne substancje tłuste mogą prowadzić do poważnych problemów w systemach kanalizacyjnych. Wprowadzane do rur kanalizacyjnych, stopniowo gromadzą się na ich ściankach, tworząc tzw. bloki tłuszczowe, które utrudniają swobodny przepływ ścieków. W konsekwencji mogą powstawać poważne zatory, prowadzące do awarii infrastruktury, kosztownych napraw oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego - powiedział Marek Stajndor, wiceprezes Zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.
Mało kto wie, że zużyty olej spożywczy może być poddany recyklingowi i wykorzystany na wiele sposobów. Może m.in. służyć jako biokomponent w procesie produkcji ekodiesla lub innych ekopaliw. Oczyszczony olej może być również wykorzystywany w piecach olejowych jako paliwo, zapewniając energię cieplną. W przemyśle chemicznym oczyszczone odpady znajdują zastosowanie przy produkcji tworzyw syntetycznych, kosmetyków, farb czy świec.

Jak korzystać z olejomatu?
Jeśli chcemy korzystać z olejomatu, pierwszym krokiem jest rejestracja i założenie konta w aplikacji Olejomaty. Umożliwi to udział w programie zbierania zużytego oleju spożywczego (UCO). Aplikacja jest bezpłatna i znajdziemy ją w popularnych sklepach z plikacjami na androida i iOS.
Następnie trzeba pobrać pustą butelkę z olejomatu. Taka butelka wytworzona jest z ekologicznego materiału i potrafi wytrzymać wysoką temperaturę oleju, dlatego powinna służyć do jego zbierania w gospodarstwie domowym.
Po zapełnieniu całej butelki, co średnio trwa około 1,5 miesiąca, z pomocą aplikacji trzeba pełną butelkę zwrócić do olejomatu i pobrać nową. Za każdą wymianę na konto użytkownika trafia 100 punktów. Po uzbieraniu 300 punktów można je wymienić na ekologiczne nagrody, np. na sadzonki drzew.
W aplikacji znajdują się również materiały edukacyjne i instrukcje, jak prawidłowo zbierać olej, a także lokalizacje najbliższych olejomatów.
Polecany artykuł: