Najstarszy festiwal literacki w Polsce zagrożony
Mowa o Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "LIPA" w Bielsku-Białej. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 4 czerwca 1983 roku w klubie osiedlowym Złote Łany, wzięło w niej udział ponad 100 uczestników ze szkół podstawowych ówczesnego województwa bielskiego. Po kilku latach do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół średnich, a w 1997 roku zorganizowano pierwszą ogólnopolską edycję festiwalu.
W tym roku w przeglądzie wzięło udział 472 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 1077 utworów. Finał 42. edycji odbył się niecały miesiąc temu w Bielsku-Białej. Jednym z gości był Czesław Mozil, który od lat jest związany z bielskim festiwalem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jego tegoroczny występ był ostatnim, o czym poinformowała w social mediach Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany. Głównym problemem dla organizatorów jest brak pieniędzy.
Emocjonalny, jak zwykle, Czesław zżyty z naszym Przeglądem, postanowił ratować sytuację i zaproponował dzień po finale „LIPY”, że mógłby zaśpiewać w Klubie charytatywnie i mógłby cały dochód przeznaczyć na wsparcie Klubu, ale uznaliśmy, że wsparcie Fundacji Aktywności Społecznej „Złote Łany” przyniesie więcej korzyści. Początkowo miał śpiewać tylko Czesław solo, ale Michał Zabłocki, który przez kilka lat też był jurorem „LIPY”, przyjął zaproszenie Czesława i wspólnie postanowili zaśpiewać nowy program z płyty "Ławeczka" - mówi Irena Edelman, dyrektor Spółdzielczego Centrum Kultury "Best".
Zobacz zdjęcia z finału tegorocznej "LIPY". Gościem był Czesław Mozil
Mozil & Zabłocki wydali nowy album i zapraszają na koncert charytatywny
Płyta "Chodźmy na ławeczkę" powstała na fali sukcesu Zabłockiego i Mozila na 61. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie duet zgarnął nagrodę publiczności. Artyści mają za sobą wieloletnią historię współpracy. W 2004 roku światło dzienne ujrzał album Czesława Śpiewa "Debiut" ze słynną "Maszynkę do świerkania". Od tego czasu duet napisał wspólnie ponad 100 piosenek. Nowością w najnowszej publikacji jest rola Zabłockiego nie tylko jako autora tekstów, ale też autora muzyki.
Najlepszy lek na deprechę, to być razem, więc chcemy z wami po prostu pobyć. Ale nie tylko. Mamy Wam coś do przekazania. Coś bardzo konkretnego i praktycznego. O tym jak żyć i nie zwariować w dzisiejszym świecie. Jak zachować tę odrobinę normalności, która się nazywa równowagą psychiczną, a kto wie, może nawet duchową? Opowiemy Wam o tym w piosenkach i w nieskrępowanym, za każdym razem odmiennym, niepowtarzalnym i niczym nie wymuszonym scenicznym dialogu. A jest o czym gadać, oj jest! - zachęcają Czesław Mozil i Michał Zabłocki.
Koncert charytatywny odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 18 w siedzibie Spółdzielczego Centrum Kultury BEST przy ul. Jutrzenki 18 w Bielsku-Białej. Bilety na koncert można kupić w biurze Klubu lub na stronie KupBilecik.pl.