Mało jest w Polsce kopalń tak doinwestowanych i z zagwarantowanymi jakościowymi zasobami węgla jak Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nie bez przyczyny zalicza się ją do najnowocześniejszych w kraju. A mimo to od półtora roku zbierają się nad nią czarne chmury i co chwila dochodzą niepokojące wiadomości o groźbie likwidacji kopalni i jej zamknięcia.
Najnowsze doniesienia dotyczące ustanowienia tymczasowego nadzorcy sądowego tylko te informacje podsycają.
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 13 listopada 2024 roku, ustanowił dla spółki: Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" sp. z o.o. tymczasowego nadzorcę sądowego
- informuje w raporcie giełdowym Zarząd BUMECH S.A., który jest właścicielem Silesii.
Polecany artykuł:
Restrukturyzacja kopalni Silesia
W ten sposób rozpoczyna się długi proces sanacji finansów kopalni. PG Silesia poinformowało bowiem o przygotowaniach do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Bezpośrednią przyczyną jest utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Dlaczego do tego doszło? Opracowany został specjalny raport. Oprócz powodów wewnątrz zakładu, wskazano również na "całkowite wykluczenie branży węglowej przez banki komercyjne z finansowania obrotowego; finansowany przez państwowe podmioty, niekontrolowany import węgla do Polski w latach 2022-2023, co spowodowało nadmierną podaż na rynku, skutkującą pogłębieniem erozji cen węgla na krajowym rynku".
Jeszcze w lipcu ubiegłego roku załoga PG Silesia dowiedziała się, że w związku ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel energetyczny i utrzymujące się niskie ceny, przygotowywana jest koncepcja zmian techniczno-organizacyjnych. Jednocześnie stanowczo zarząd PG Silesia twierdził, że nie wiązać się to będzie ze zwolnieniami wśród załogi, a już z całą pewnością nie jest to początek likwidacji zakładu.
Nieprawdziwe są pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje dotyczące rzekomej likwidacji PG Silesia
- mówił w lipcu ubiegłego roku prezes PG Silesia, Marek Celmer, w rozmowie z serwisem parkiet.
Nowa ściana wydobywcza kopalni Silesia
Kopalnia Silesia produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale także odbiorców indywidualnych. Od trzech lat należy do spółki Bumech, która kupiła ją od czeskiego Energetyczno-Przemysłowego Holdingu.
Pod koniec października uruchomiona została nowa ściana wydobywcza o długości do 260 metrów i wysokości pokładu węgla do 3,2 metra. Ma być eksploatowana przez dziewięć miesięcy. Dzienne wydobycie sięgnie nawet 5000 ton.
To właśnie uruchomienie tej ściany jest gwarantem dalszego istnienia kopalni Silesia.
W ocenie zarządu PG Silesia, postępowanie restrukturyzacyjne spółki pozwoli na odbudowanie stabilnej pozycji ekonomiczno-finansowej w perspektywie długoterminowej
- informuje spółka w raporcie.