Zakupy w śląskim sklepie to nie byle co. Umisz pogodać?
Sieć sklepów Kaufland w ostatnich miesiącach wprowadziła do swoich sklepów język śląski. Konkretnie - tablice konkretnych działów są dwujęzyczne. Jest to oczywisty ukłon w stronę mieszkańców województwa śląskiego, posługujących się językiem śląskim. Taki zabieg ma też wartość edukacyjną. Ci, co nie znają zbyt dobrze języka śląskiego, teraz mogą się dowiedzieć, czym są nudle, kyjzy i futer do kotōw. To oczywiście tylko kilka zwrotów, które znajdziemy na dwujęzycznych tablicach w Kauflandach na Śląsku.
Nie jest też tajemnicą, że o samym języku śląskim mówi się coraz więcej w różnych kontekstach o różnym natężeniu emocjonalnym. Powód jest oczywisty - Ślązacy od lat domagają się, aby uznać śląski za język regionalny. Argumentów jest wiele, a ten najważniejszy, to nie tylko historia, ale też liczba osób, która się nim posługuje.
Poza tym, język śląski jest fajny i bywa zabawny. Kiedy ktoś mówi w tym języku, od razu da się to wyczuć. Poza Górnym Śląskiem Ślązacy posługujący się tym językiem są zawsze ciepło przyjmowani, wręcz serdecznie. Idzie to oczywiście w drugą stronę. Będąc na Górnym Śląsku miło jest też usłyszeć, jak ktoś spoza tego regionu próbuje używać zwrotów typowych dla języka śląskiego. Posługiwanie się tym językiem zawsze dodaje kilka punktów do sympatii. Ot, na przykład właśnie w sklepie. Niekoniecznie w Kauflandzie, ale osiedlowym, gdzie dosłownie można robić zakupy posługując się tylko i wyłącznie zwrotami w języku śląskim. Zwłaszcza, kiedy w sklepie produkty są podpisywane właśnie w języku śląskim, a nie polskim. Ten QUIZ językowy pomoże sprawdzić, jak dobrze się orientujesz w nazwach podstawowych produktów, które można nabyć właśnie w sklepie na Śląsku. QUIZ jest z pozoru łatwy, ale można się na nim bardzo łatwo potknąć. Warto go potraktować nie tylko w celach rozrywkowych, ale też edukacyjnych, bo nigdy nie wiadomo, kiedy wylądujecie na Górnym Śląsku i będziecie zmuszeni kupić np. chleb czy inne produkty.
QUIZ śląski. Wiesz, o jakie produkty w języku śląskim chodzi?