Nowy ranking czasopisma Wspólnota. Fatalne miejsce województwa śląskiego
Czasopismo samorządowe "Wspólnota" po raz kolejny opublikowało ranking zamożności samorządów. Został on opracowany przez Pawła Swaniewicza oraz Julię Łukomską. W rankingu znajdziemy zestawienie województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych oraz gmin wiejskich pod względem ich zamożności w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na podstawie rankingu od lat można zaobserwować, jak rozwijają się poszczególne miejscowości.
W rankingu dotyczącym województw pierwsze miejsce od lat pozostaje bez zmian. Znajduje się tam województwo mazowieckie, a tuż za nim - to tendencja trwająca już od trzech lat, jest województwo zachodniopomorskie. Trzecie miejsce zajęte jest przez województwo kujawsko-pomorskie, które wróciło na tę pozycję po dwóch latach.
Czołową piątkę uzupełniają województwa: podkarpackie oraz dolnośląskie, które w poprzednim zestawieniu było na 3. miejscu.
Jeśli chodzi o dół zestawienia, to tam o "palmę pierwszeństwa" od trzech lat biją się dwa województwa, które ze sobą sąsiadują: Śląskie i Małopolska. Małopolskie po raz drugi z rzędu jest najbiedniejszym województwem w Polsce, ale Śląskie pod tym względem niewiele mu ustępuje. Trójkę najbiedniejszych województw uzupełnia Łódź.
Poniżej pełne zestawienie zamożności województw w przeliczeniu na jednego mieszkańca:
Najbogatsze i najbiedniejsze województwa w rankingu "Wspólnoty" 2025
- mazowieckie - 881,79
- zachodniopomorskie - 718,50
- kujawsko-pomorskie - 701,54
- podkarpackie - 698,20
- dolnośląskie - 677,53
- pomorskie - 667,10
- świętokrzyskie - 648,16
- opolskie - 646,29
- lubuskie - 644,31
- warmińsko-mazurskie - 642,07
- lubelskie - 640,64
- wielkopolskie - 635,30
- podlaskie - 618,29
- łódzkie - 615,59
- śląskie - 602,61
- małopolskie - 580,65
Najbogatsze miasta wojewódzkie. Lider bez zmian. Lublin ma constans od lat
Gdyby porównać miasta wojewódzkie do rankingu zamożności województw, to tabela z miejsca wygląda inaczej. Choć nie w każdym przypadku. Z zestawienia przygotowanego przez czasopismo "Wspólnota" wynika, że jeśli chodzi o palmę pierwszeństwa, to liderem jest województwo mazowieckie i stolica Polski - Warszawa. W przypadku miast wojewódzkich nie zmienia się również "lider" dołu tabeli, którym od kilku lat pozostaje Toruń, a tuż przed nim jest Bydgoszcz. Taki Gorzów Wielkopolski od 5 lat zajmuje to samo, 15. miejsce.
Jeśli Małopolska była na samym dnie w rankingu województw, to Kraków pod tym względem spisuje się lepiej, będąc od lat w pierwszej "dziesiątce" zestawienia. Tak samo jak Katowice, które w ciągu ostatnich pięciu lat wspięły się nawet na 4. miejsce. Tak dobrze nie ma się Łódź, która od lat pałęta się w dolnej części tabeli miast wojewódzkich zbliżając się tylko do pierwszej dziesiątki.
Pełne zestawienie, wraz z miejscami w poprzednich latach, znajdziecie w poniższej galerii.
Najbogatsze miasta wojewódzkie w Polsce. Ranking "Wspólnoty" 2025
