Znamy najbogatsze województwa i miasta w Polsce. Małopolska i Śląsk na dnie. Nowy ranking czasopisma "Wspólnota" 2025

2025-07-25 7:09

Czasopismo Wspólnota opublikowało najnowszy ranking zamożności województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatów czy gmin wiejskich dotyczący zamożności per capita za rok 2024. Z rankingu wynika, że dwa województwa od kilku lat są praktycznie na dnie. W przypadku miast wojewódzkich, jeśli chodzi o dół tabeli, również nie ma większych zmian.

Znamy najbogatsze województwa i miasta w Polsce. Małopolska i Śląsk na dnie. Nowy ranking czasopisma Wspólnota 2025

i

Autor: Archiwum/ Materiały prasowe Znamy najbogatsze województwa i miasta w Polsce. Małopolska i Śląsk na dnie. Nowy ranking czasopisma "Wspólnota" 2025

Nowy ranking czasopisma Wspólnota. Fatalne miejsce województwa śląskiego

Czasopismo samorządowe "Wspólnota" po raz kolejny opublikowało ranking zamożności samorządów. Został on opracowany przez Pawła Swaniewicza oraz Julię Łukomską. W rankingu znajdziemy zestawienie województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych oraz gmin wiejskich pod względem ich zamożności w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na podstawie rankingu od lat można zaobserwować, jak rozwijają się poszczególne miejscowości. 

W rankingu dotyczącym województw pierwsze miejsce od lat pozostaje bez zmian. Znajduje się tam województwo mazowieckie, a tuż za nim - to tendencja trwająca już od trzech lat, jest województwo zachodniopomorskie. Trzecie miejsce zajęte jest przez województwo kujawsko-pomorskie, które wróciło na tę pozycję po dwóch latach. 

Czołową piątkę uzupełniają województwa: podkarpackie oraz dolnośląskie, które w poprzednim zestawieniu było na 3. miejscu. 

Jeśli chodzi o dół zestawienia, to tam o "palmę pierwszeństwa" od trzech lat biją się dwa województwa, które ze sobą sąsiadują: Śląskie i Małopolska. Małopolskie po raz drugi z rzędu jest najbiedniejszym województwem w Polsce, ale Śląskie pod tym względem niewiele mu ustępuje. Trójkę najbiedniejszych województw uzupełnia Łódź.

Poniżej pełne zestawienie zamożności województw w przeliczeniu na jednego mieszkańca:

Najbogatsze i najbiedniejsze województwa w rankingu "Wspólnoty" 20‬25

  1. mazowieckie - 881,79 
  2. zachodniopomorskie - 718,50
  3. kujawsko-pomorskie - 701,54
  4. podkarpackie - 698,20
  5. dolnośląskie - 677,53
  6. pomorskie - 667,10
  7. świętokrzyskie - 648,16
  8. opolskie - 646,29
  9. lubuskie - 644,31
  10. warmińsko-mazurskie - 642,07
  11. lubelskie - 640,64
  12. wielkopolskie - 635,30
  13. podlaskie - 618,29
  14. łódzkie - 615,59
  15. śląskie - 602,61
  16. małopolskie - 580,65

Najbogatsze miasta wojewódzkie. Lider bez zmian. Lublin ma constans od lat

Gdyby porównać miasta wojewódzkie do rankingu zamożności województw, to tabela z miejsca wygląda inaczej. Choć nie w każdym przypadku. Z zestawienia przygotowanego przez czasopismo "Wspólnota" wynika, że jeśli chodzi o palmę pierwszeństwa, to liderem jest województwo mazowieckie i stolica Polski - Warszawa. W przypadku miast wojewódzkich nie zmienia się również "lider" dołu tabeli, którym od kilku lat pozostaje Toruń, a tuż przed nim jest Bydgoszcz. Taki Gorzów Wielkopolski od 5 lat zajmuje to samo, 15. miejsce. 

Jeśli Małopolska była na samym dnie w rankingu województw, to Kraków pod tym względem spisuje się lepiej, będąc od lat w pierwszej "dziesiątce" zestawienia. Tak samo jak Katowice, które w ciągu ostatnich pięciu lat wspięły się nawet na 4. miejsce. Tak dobrze nie ma się Łódź, która od lat pałęta się w dolnej części tabeli miast wojewódzkich zbliżając się tylko do pierwszej dziesiątki. 

Pełne zestawienie, wraz z miejscami w poprzednich latach, znajdziecie w poniższej galerii.

Najbogatsze miasta wojewódzkie w Polsce. Ranking "Wspólnoty" 20‬25

Śląsk Radio ESKA Google News
Rozpoznaj miasto Górnego Śląska po zdjęciu z czasów PRL. Trudny Quiz dla znawców Śląska
Pytanie 1 z 10
Miasto na poniższym zdjęciu to:
Rozpoznaj miasto Górnego Śląska po zdjęciu z czasów PRL. Trudny Quiz dla znawców Śląska