Zmiany na stacji kolejowej w Zawierciu. To inwestycja o wartości ponad 90 mln zł

i

Autor: archiwum

WIADOMOŚCI

Zmiany na stacji kolejowej w Zawierciu. To inwestycja o wartości ponad 90 mln zł

2024-12-06 21:47

Zarządca kolejowej infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, ma nową nastawnię na stacji kolejowej Zawiercie. Wraz z montażem nowych rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania, a także przebudową peronów stacyjnych inwestycja kosztowała ponad 90 mln zł.

Nowość na zawierciańskiej stacji

Stacja Zawiercie jest ważna w ruchu regionalnym, krajowym i międzynarodowym oraz towarowym. Przebiega przez nią kilka linii kolejowych:

  • Częstochowa – Zawiercie – Katowice (LK1),
  • Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie (CMK, LK4),
  • Tarnowskie Góry - Pyrzowice Lotnisko – Zawiercie (LK182),
  • Zawiercie – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice (LK 160, 186)
  • i łącznica 705 na stacji.

W ostatnich latach trwały remonty okolicznej infrastruktury, m.in. wyremontowano linię nr 1 i odbudowano linię nr 182 przechodzącą przy lotnisku Katowice. W efekcie to jedna z najruchliwszych stacji kolejowych w woj. śląskim.

Okolicznym inwestycjom liniowym towarzyszyły zakończone teraz prace na stacji. Ich kluczowym elementem była budowa nowoczesnej nastawni, z której dyżurni ruchu organizują ruch pociągów. Do współpracy z systemami cyfrowymi przystosowano układ torów i sieć trakcyjną na stacji, a także sieć i urządzenia telekomunikacyjne oraz elektroenergetyczne.

- Zamontowaliśmy nowe komputerowe systemy sterowania ruchem kolejowym, które zastąpiły stare, przekaźnikowe. Nowoczesne rozwiązania odpowiadają za przekazywanie informacji o położeniu i stanie urządzeń sterowania do dyżurnych ruchu - wyjaśniła Głowacka.

Wielomilionowa inwestycja

Ogółem w rejonie stacji zamontowano 10 nowych rozjazdów wyposażonych w system elektrycznego ogrzewania. Przebudowa objęła ok. 2 km torów i ok. 10 km sieci trakcyjnej. Przebudowano też perony na stacji.

- Wymieniliśmy płyty i wybudowaliśmy dwie otwarte poczekalnie z ławkami dla pasażerów. Peron przy budynku dworca został wydłużony w kierunku przejścia podziemnego i skrócony od strony nastawni (zachowano jego długość 400 m). Wykonaliśmy chodnik prowadzący do peronu od ul. Grunwaldzkiej i Spacerowej - wyliczyła przedstawicielka PLK.

Inwestycja o wartości ponad 90 mln zł została zrealizowana ze środków budżetowych.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:
Wyspy na świecie. Co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 3
Gdzie znajdują się pingwiny SZCZOTKOCZUBE?